Mesajı Okuyun
Old 17-05-2007, 15:34   #1
Av.Yüksel Eren

Varsayılan Avukattan polis merkezinde "kötü muamele" iddiası

Şanlıurfa’da polis merkezinde darp edildiğini öne süren bir avukat, Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, şikayetçi oldu.

İzmir Barosu avukatlarından Celal Rahmi Gürkan, Koşuyolu Semti’ndeki adliye binasına gelerek, Cumhuriyet Savcılığına şikayet dilekçesini verdi.

Şanlıurfa Barosu Başkanlığına da olayla ilgili bilgi veren Gürkan, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kaç gün önce İzmir’den Şanlıurfa’ya geldiğini söyledi.

Gürkan, dün akşam saatlerinde kent merkezinde meydana gelen bir kavgaya karıştıkları gerekçesiyle 4 müvekkilinin gözaltına alındığını öğrendiğini ifade etti. Müvekkilleri Nihat G, Sedat B, İsmail B. ve İbrahim D’yi görmek üzere Sarayönü polis merkezine gittiğini ve kendisini tanıtarak, içeri girmek istediğini belirten Gürkan, bir süre ısrar ettikten sonra merkeze alındığını savundu. Kavgayla ilgili gözaltına alınanlardan ikisinin, polis merkezinde kötü muameleye maruz kaldığına şahit olduğunu ileri süren Gürkan, şöyle devam etti:

"Bu olayı görüntülemek istediğimde, başkomiser olduğunu söyleyen biriyle, bir başka polis memuru tarafından tartaklandım. Şu anda sol gözümde görme bozukluğu var. Adli Tıp Kurumuna sevk edildim. Rapor alacağım. Polis memurları aleyhinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum." Şanlıurfa Barosu Başkanı avukat Müslüm Akalın ise "Hemşehrimiz ve meslektaşımız Celal Rahmi Gürkan’ın uğradığı muameleyi şiddetle kınıyoruz...Olayın takipçisi olacağız " dedi.

Bu arada, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise iddiaları yalanlayarak, böyle bir olayın meydana gelmediğini iddia ettiler.