Mesajı Okuyun
Old 22-06-2022, 21:07   #1
berkaygultekin

Varsayılan PTT Kargo ile Cevap Dilekçesi

Merhaba meslektaşlarım. Bir boşanma davasına adli yardım tarafından atandım. Müvekkile dava dilekçesi 18.03.2022 tarihinde tebliğ ediliyor. Kendisi 24.03.2022 tarihinde süre uzatım için dilekçe yazıyor ve 28.03 tarihinde kabul edilip kendisine 07.04 tarihinde tebliğ ediliyor. 08.04 tarihinde ise cevap dilekçesini delillerini de göndermek maksadı ile PTT Kargo ile postalıyor. Bu kargo 11.04 tarihinde mahkeme personeli tarafından teslim alınıyor ve UYAP safahattan yaptığım kontrole göre 1 saat sonra tebliğe çıkarılıyor. Fakat cevap dilekçesi adı altında çıkan tebliğ müvekkilin 24.03 tarihli süre uzatım dilekçesi. Ben müvekkile 15.04 tarihli yazı ile görevlendiriliyorum fakat bu bana 21.04 tarihinde iletildi. Müvekkil ile görüşmem, vekaletin çıkarılması, vekaletin sunulması ve araya Ramazan Bayramının girmesi nedeniyle eklenmem ancak 05.05 tarihini buldu. Aynı gün bu hususu farkedip mahkeme kalemine gidip durumu belirttim. Onlar da aldıkları dilekçenin üzerine *1 tebligat* yazdıklarını fakat yanlış dilekçenin gönderildiğini farkettiler ve benim uyarım üzerine gönderildi. Davacı vekili ise süre geçtikten sonra verildiğini ve muvafakat etmediğini belirten bir beyan dilekçesi sundu.

Sorum ise şu; PTT Kargo ile gönderilen cevap dilekçesi kabul olur mu? Mahkeme personelinin bunu kabul edip gönderme zorunluluğu bulunmakta mıdır?