Mesajı Okuyun
Old 16-09-2015, 11:51   #19
g_soton

Merhaba,
Müvekkil şirket kamu kurumu tarafından ihale edilmiş bir taşınmazı, ihaleyi alan şirket ile düzenlemiş olduğu "işleticiliğin devri ve kira sözleşmesi" adı altında bir sözleşme ile kiralıyor ve işletiyor.
Sözleşmede

"Kiracı (müvekkil şirket) işleticiliği devir edilen yeri, Kiraya Veren' in sözlü bilgi ve görüşü almadan hiçbir suretle başka bir özel veya tüzel kişiliğe, kendi şirketinin yan kuruluşlarına ve şubelerine herhangi bir devir ve ciro işleminde bulunamaz. Kira ve intifa hakkı düzenleyemez."

şeklinde bir ibare dışında devir ve ciroya ilişkin bir ibare yer almıyor.

Şunu belirtmekte fayda var, ihale ile kamu kurumundan işletmesi alınan yere ilişkin olarak yapılan sözleşme elimde yok. Burada herhangi bir engel söz konusu olabilir mi tam olarak bilemiyorum. Ancak müvekkil şirketten önce başka bir şirket ile bu sözleşme yapılmış, yani bir kere değişiklik olmuş.

Müvekkil şirket anonim şirket hisselerinin devri yoluyla şirketi devretmek istiyor. Tabi ki burada sözü geçen kira sözleşmesindeki kiracılık hakkı önem taşıyor. Bana göre mevcut sözleşmede kiracı şirketin hisse devri yapması sonucu sahiplerinin el değiştirmesi kiracılık hakkını etkilemiyor.

Sizlerin görüşlerini de almak istedim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.