Mesajı Okuyun
Old 16-02-2007, 22:55   #2
üye14977

Varsayılan merhaba

merhaba,
öncelikle ifade edeyim ki, ayıba karşı tekeffül borcunda bedel iadesi diye bir seçimlik hak söz konusu değildir.
bu konudaki seçimlik haklar
(ortak olanlar)
1- Sözleşmeden Dönme
2- ayıpsız misli ile değişim
3- semenden indirim
(sadece TKHK'da olan)
4- ücretsiz onarım.
bu bağlamda ifadelerimize dikkat edilmesinin yerinde olacağını düşünmekteyim. gelelim sorunuza;
anladığım kadarıyla kullandığınız seçimlik hak sözleşmeden dönme'dir. zira sözleşmeden dönülmesi üzerine "ödenmiş olan semenin iadesi de gerekir" yani siz şu an sözleşmeden dönmüş bulunmaktasınız diye düşünüyorum. bu kapsamda,
a) bu seçimlik hakkın kullanılması ile birlikte ani edimli olan satım sözleşmesi geçmişe etkili olarak sona erecektir. buna göre alıcı malı satıcı da bedeli iade edecektir. bu konuda BK m.205 son derece açıktır (her ne kadar hükümde fesih denilmişse de ani edimli olan satım sözleşmesi nedeniyle dönme olarak anlaşılması gerekir.) bir iki konuya değinmek gerekirse, alıcı malı iade edecek kaldı ki,malı elinde bulundurduğu sürece elde ettiği yararları da iade edecektir. bunun karşılığında ise ödediği semeni faiziyle birlikte geri isteyebilecektir. bu konuda karşılıklı talepler mahsuba konu olacaktır)
b) ikinci sorunuz ise yine BK m.202/II'de ifade edilmiştir. durumun niteliği sözleşmeden dönülmesini haklı göstermiyorsa, hakim dönme talebini red ile semenden indirime hükmedebilir ( bu konuda örnek olarak ayıbın önemsiz olması verilebilir. yani hakim önemsiz ayıpların varlığı halinde, dönme istemini reddederek, semenden indirime hükmedebilir)
yardımcı olabildiğim ümdimle esen kalın. üye14977