Mesajı Okuyun
Old 01-11-2010, 18:34   #1
MTL

Varsayılan Davadan Feragat, Davacı Vekili Lehine Vekalet Ücreti Sorunu

Değerli Meslektaşlarım,

Adli Yardımdan görevlendirildiğim bir nafaka davasında (davanın açılmasına evi terk eden eş sebebiyet vermiştir), davayı karar aşamasına kadar getirdim ve son duruşmadan bir kaç gün önce müvekkilim, eşi ile barıştıklarını ve davadan feragat etmek istediğini belirtti. Ben de son celse davadan feragat ettiğimizi belirttim ve bu sebeple davanın reddine karar verildi. Ancak vekalet ücreti konusunda herhangi bir hüküm verilmedi.
AAÜT 1. Maddesinde
Bütün hukuki yardımlarda avukat ile iş sahipleri arasında geçerli ücret sözleşmesi yapılmamış olan veya avukatlık ücretinin kanun gereği karşı tarafa yükletilmesi gereken durumlarda, Avukatlık Kanunu ve bu Tarife hükümleri uygulanır, denilmektedir.
AAÜT 6. Maddesinde de,
Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur, denilmektedir.
Davalı taraf “sizin vekalet ücretinizi ödeyelim” dedi. Bende kendisine hâkimin bana herhangi bir vekalet ücreti takdir etmediğini, ancak dosyayı vekalet ücreti yönünden temyiz etmek istediğimi ve gelecek sonuca göre kendisinden ödeme kabul edebileceğimi söyledim. Sormak istediğim husus;
- Feragat eden davacı vekili lehine vekalet ücreti hükmediliyor mu? Tarife hükümleri davacı ve davalı ayrımı yapmamış.( Bu konuda Yargıtay kararı paylaşırsanız çok sevineceğim)
Not1avalı taraf kendini bir vekil ile temsil etmedi.
Not2: Bu arada forumdaki ilgili başlıkları okudum.