Mesajı Okuyun
Old 08-03-2007, 00:06   #13
mutlakadalet

Sayın Hekimbaşı, yapmış olduğunuz özenli tahlil için çok teşekkür ederim. (Mesajınızı Sayın Jeanne D'arc'a hitaben yazmışsınız; ancak eleştiri konusu kelimeleri yazmamdan ötürü kendi adıma ve de Sayın Jeanne D'arc'ın adına çok teşekkür ederim.)

Yapmış olduğunuz tahlil ile ilgili olarak birkaç hususa değinmeden önce, mesajınızın son kısmında sormuş olduğunuz soruya yanıt vermek isterim:

Alıntı:

Sn.mutlakadalet,

'sebeplere mebni' diye bir terimi nereden buldunuz? Yargıtay karalarında mı? Böyle bir terimi hiç duymadım.

Bu ifade, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 198.maddesinde yer almaktadır.

Yapmış olduğunuz tahlil ile ilgili olarak değinmek istediğim hususlar:

1. Örnek bir cümle:
"Böyle bir insan görmedim."
"Bunun gibi bir insan görmedim."
"Şöyle bir insan görmedim.(Cümlenin anlamını olumlu olarak da anlamak mümkün olabiliyor. Yukarıda ise, cümlenin anlamını olumsuz olarak anlayabiliyoruz.)"
"Öyle bir insan görmedim.(Yine burada da öyle kelimesi böyle kelimesini, karşılamadı gibi duruyor.)"

2. Bu maddede belirttiğiniz eleştirinize katılıyorum. Bununla birlikte, daha önce belirtmem gereken bir hususu belirteyim: "Kelimeleri yazarken, kelimelerin, birbirlerini tam olarak ikame etmesini gözetmiyorum. Anlam bakımından benzeşen kelimelerin eklerinin de benzeşmesini aramadan yazdığımı itiraf etmeliyim."

3. "Var olun" ibaresi konusunda tereddütlerim olduğunu belirtmek isterim; ancak bu konuda kesin bir bilgim olmadığını da belirtmem gerekir.

4. "Aziz" kelimesi konusunda yaptığınız eleştiriye katılıyorum. Bununla birlikte, "Saygın=Muhterem" belirlemenizde, Saygın kelimesi yerine "Saygıdeğer" yahut "Sayın" kelimesinin gelmesini daha doğru bulduğumu belirtmek isterim.

5. Bu konuda sahih bilgilerim olmamakla birlikte, eleştirilerinizin katkısı ile daha doğru bilgilere ulaşacağımı ümit ediyorum.

6. Yapmış olduğunuz eleştiriye katılmakla birlikte, ilgili kelimelerin birbiri yerine kullanılabileceği durumların da olduğunu düşünmekteyim. Misal: "Gittiğin an, bittiğim an'dır." > "Gittiğin zaman, bittiğim zamandır." Birbiri yerine kullanılamadığına ilişkin de bir örnek verirsek: "Bir T.V. programında fotoğraf sunumları yapılırken: 'İşte O An!' 'İşte O Zaman' "

7. "Ortam" kelimesi konusunda yaptığınız eleştiriye katılıyorum.

8. TDK dayanak gösterilerek, "nasip=kısmet" diyebiliriz. Bununla birlikte, -eleştiriniz çerçevesinde- bu kelime üzerine tartışmamız, daha doğru kullanıma ulaşabilmek bakımından fayda sağlayabilecektir.

9. "Yeniden" kelimesi üzerine yaptığınız eleştiriye katılıyorum.

Tekrar teşekkür ederim, Sayın Hekimbaşı. Eleştirileriniz, kelimeleri daha doğru kullanabilmemiz açısından bizlere ışık olacaktır.

Saygılarımla.