Mesajı Okuyun
Old 27-10-2010, 15:37   #18
özfn_34

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Adli Tıp'ın belirttiği görüş ile bir ihtimal özen yükümlülüğü daraltılabilir.

Belirtmek gerekir ki, özellikle iş davalarında, davaya başvuran işçi, ne kadar alacaklı olduğunu bilmez. Davacının avukata başvururken ki arzusu, ne kadar alacaklı ise bu alacağın tahsil edilmesidir.

Davaya bakan avukat ise icrai ve ihmali davranışı ile müvekkilini zarara uğratmadan adaletin tecelli etmesini sağlamakla yükümlüdür...

İcra mahkemesinde ki dava neticesinde, davacı işçi, alacağını geç almakla birlikte, icra vekalet, dava vekalet, faiz, mahkeme masrafı ödemek zorunda kalmıştır.

Tartışmalı olan bir konuda takibi başlatan avukat en azından meselenin tartışmalı olduğunu biliyorsa bu konuda müvekkilinden talimat alması gerekirdi diye düşünüyorum.

Aksi takdirde, tartışmalı olan her konuda, kişisel hukuki görüşlerimiz uğruna, savunduğumuz her fikrin tatbiki için müvekkilimizi zarara uğratma ihtimalimiz vardır.

Sayın Özfn 34'ün de belirttiği üzere kararı veren iş mahkemesi hakiminin sorumlu olacağına katılmıyorum.

Ben diğer meslektaşlarım gibi, avukat özen yükümlülüğünü ihlal etmiştir diye şimdilik düşünüyorum.

Kolay Gelsin...
Sayın Balku,
belirtmeliyim ki ben de sizin gibi iş hakiminin sorumlu olacağı kanaatinde değilim. Söylemek istediğim aslında şuydu: ilama uygun fakat kanunlara ve Yargıtay uygulamasına aykırı hareket ederek iş davasında karara bağlanan alacağı net yerine brüt ücret üzerinden takibe koyan avukatın sorumluluğu yoluna gidilmesi halinde, bu tartışmanın varacağı noktanın hakimin ve hatta bilirkişinin de sorumluluğunun mevcut olduğu hususuna kadar işi çıkmaza sürmek olup olmayacağıdır

Sayın Adli Tıp'ın mesajlarından birinde belirttiği gibi müvekkil,"Benim arkadaşımın avukatı brüt ücret üzerinden takibe geçmiş, işvereni de itiraz falan etmeden ilamda yazan rakamı ödemiş... Onun alacağı benimle aynıydı, onun cebine 10 lira girdi, benim cebime 6 lira... Ver bakayım 4 lira" deseydi ne olacaktı?

Ben, avukatın müvekkili ile görüşüp net ücret üzerinden ilamı takibe koymakla, brüt ücret üzerinden ilamı takibe koymanın sonuçları üzerinde anlaşmaları ve belki bunu tutanağı bağlamalarının doğru olduğu kanaatindeyim. Zira, müvekkil cebine daha çok para girsin diye şikayet olmayacağı ihtimalini denemek isteyip, bu miktar üzerinden takip yapılmasını da isteyebilirdi.

İhtimaller çok

İyi çalışmalar,

Saygılarımla