Mesajı Okuyun
Old 26-10-2010, 13:42   #10
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
O zaman şöyle bir ölçüt getirebiliriz: Avukatın böyle bir takip yapması "hoşgörülebilir" olmalı. Yani "hoşgörülebilir" ölçütü getirirsek sorunu çözeriz.

Adnan Bey;

Dava aleyhine biten taraf vekillerinin hepsi hoşgörüden dolayı mı aklanıyor?

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben diğer meslektaşlarım gibi, avukat özen yükümlülüğünü ihlal etmiştir diye şimdilik düşünüyorum.

Selim Bey;

Sizi size karşı savunmak mümkün değil elbette...

Ama ben yine de bir iki şey daha söylemek/sormak istiyorum:

Müvekkilden talimat almak elbette gereklidir, en sağlamıdır. Ancak...

Sizin de belirttiğiniz gibi, işçi avukata geldiğinde sadece alamadığı parayı biliyor. Dolayısıyla vereceği talimatta da şayet bir detay varsa, bu kuvvetle muhtemel, avukatın yönlendirmesiyle kaleme alınmış oluyor. Tüm işlemlerin müvekkilin talimatıyla yapılması hayatın olağan akışına aykırı olacağı gibi, avukatlık mesleğinin bağımsızlığına da terstir.

Şimdi sizin bu ilamı alacakları nete çevirerek takibe koyduğunuzu farzedelim;

1- Müvekkiliniz size dedi ki, "Davayı neden baştan net ücret üzerinden açmadınız. Hem size ödediğim vekalet ücreti daha fazla oldu, hem de karşı vekalet ücreti riski daha fazlaydı. Ben alamadığım parayı bilirim, devletin alamadığı verginin davasını, SGK'nın alamadığı primin davasını biz niye takip ettik?" deseydi...

ya da

2- "Benim arkadaşımın avukatı brüt ücret üzerinden takibe geçmiş, işvereni de itiraz falan etmeden ilamda yazan rakamı ödemiş... Onun alacağı benimle aynıydı, onun cebine 10 lira girdi, benim cebime 6 lira... Ver bakayım 4 lira" deseydi...

özen eksikliğinizi hisseder miydiniz?