Mesajı Okuyun
Old 26-10-2010, 09:26   #6
Adli Tip

Tesaadüf odur ki, 10-15 gün kadar önce, işçi alacaklarındaki brüt net ücret ayrımı ve bunun icraya konması konusu kafama takılmıştı...

Elimin altındaki kaynaklara ve THS'ye göz attım. Sonrasında fikirlerine değer verdiğim en az 3-5 meslektaşımla/üstadımla bu konuda fikir alışverişinde bulundum. 1 tane Yargıtay kararına, ve "Yargıtay böyle diyor" diyen bazı meslektaşlarıma rastladığım gibi, biz yıllardır net üzerinden takip yapıyoruz sorun yaşamıyoruz diyen de, brüt üzerinden takibe geçip sorun yaşamıyoruz diyen de duydum(hepsi farklı illerde).

Yargıtay'ın kararını bildiği halde, kararı hatalı bulduğunu söyleyen de vardı, böyle bir kararın olduğunu söylediğimde karardan haberdar olan, ama yine de kararı hatalı bulanlar da vardı.

Sayın Balku'nun yaşadığı sorun* bence avukatın değil, alacak davasına bakan hakimin özensizliğinden kaynaklanmıştır. İcrada terreddüt yaşatmaymayacak bir hüküm kurmak hakimin görevidir.

Mahkeme, "1000 lira brüt ücretin davalıdan alınıp davacıya verilmesine" demişse, ben de icra dairesine gidip, "bak brüt 1000 lira alacağım var, bunu borçludan al, bana ver" derim. İcra müdürü "bu ilamı beğenmedim" diyebilir mi?

*Takibin ilamlı takip olduğunu varsayıyorum.