Konu: rüşvet
Mesajı Okuyun
Old 02-10-2006, 17:20   #11
Adilyaşam

Değerli arkadaşlarım bu konuda diilerseniz benim inandığım bir ifade eklemek istiyorum. rüşvet bence o kadar iğrenç bir kişisel ve toplumsal olgu ki insanın ve toplumun ruhunu satmasıdır. ruhu yok olan ve satılan bir bireyden ve toplumdan ileriye yönelik bir şey beklemek olanaklı değildir. rüşvet olayında bir rüşvet veren ve alan iki öğe vardır. biri olmayınca öteki olmaz. olsa olsa görece olarak az oranda rüşvete teeşebbüs suçu olabilir. bu da rüşvet davalarında çok az sayıda bulunmaktadır. bu ise istatik(sayılama) biliminin verdiği verilerdir. bu nedenle bence rüşvette alan kadar veren de sorumludur. eğer biz hangi meslek grubu olursak olalım ya da vatandaş olarak bununla ciddi savaşım verirsek özellikle hukuk iyi bilen avukatlar olarak sizin bu konuda barolar aracılığı ile mutabakat yapıp bununla ciddi savaşım verilirse sonuç alınacağını düşünüyorum. bunu gözardı ederek bütün camiayı töhmet altında bulunduracak yorumların yapılması ve böyle bir sorunun sorulması bence çok yanlıştır. bence toplumsal sorunlarda öncelikle ben veya biz ne yaptık ne yapmalıyız sorusunun sorulması gerekir. saygılarımla...