Mesajı Okuyun
Old 24-03-2010, 23:18   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Hades
Bence de ve muhakkak Üstadım Hakeza yazılı olarak bildirilmese dahi karşılıklı-birbirine uygun şifahi icap ve kabul ile de sözleşme in'ikad eder Söylediğim farklı bir şey :

ve mesajınızın devamı ile ilgili bir durum...

Üstadım burada görüşünüze saygı duymakla birlikte merak ettiğim şu ki: istisna akdi gibi bazı sözleşmeler yazılılık koşuluna bağlanmamıştır; fakat taraflar, aralarında bu sözleşmenin de yazılı şekilde yapılacağını kararlaştırabilir. Böyle bir durumda; yani istisna akdini yazılı şekilde akdetmeyi kararlaştıran tarafları, size göre, anılan akde imza koymasalar da bu sözleşme için kararlaştırdıkları yazılı şekil şartı gerçekleşmiş midir? -Üstadım affınıza sığınarak- burada ihtimalen "yazılı şekil şartı koymuşlar; geçerlilik koşulunu ayrık tuttum" derseniz ; bu halde 6 no'lu mesajımın başlığı olan "teorisi bir yana" ; belirttiğiniz "sözleşmeyi yazılı hale getiren imza değil, metnin yazılı olmasıdır" hususunun ne gibi bir önemi, faydası ve sonucu vardır?

Saygılarımla...

Üstadım,

Sözleşmenin yazılı oluşu elbette ki sözleşmenin koşullarının ispatı bakımından önemli ve faydalıdır.

Kanunun yazılı şekil şartını aradığı hallerde ise ispat fonksiyonundan evvel geçerlilik koşulu ön plana çıkmaktadır. Bu tür yazılılık şartı içeren sözleşmeler tarafların menfaatinden ziyade 3. kişilerin ve kamu düzeninin menfaatini esas alır. Misal, bildiğiniz üzere alacağın temliki sözleşmesi... Bu sözleşmenin yazılı olması şart ve geçerlilik koşuludur. Çünkü hakkın devri noktasında 3.kişilerin menfaatinin zedelenmemesi içindir bu zorunluluk...

Ama varsayalım örneğinizdeki gibi istisna akdinde yazılı şekil şartı yoktur. Böyle bir durumda bu akdin taraflarını bağlayan hükümleri gözetildiğinde, taraflardan birisinin sözleşme koşullarını yazıp, imzaladıktan sonra karşı yana iletmesi durumunda karşı taraf imza koymadan, herhangi bir şekilde yeni bir imzalı beyanname ile veyahut mahkeme huzurunda zikredilen sözleşmeyi kabul ediyorum demesi halinde sözleşmenin yazılı bir sözleşme olarak kurulmuş sayılacağı kanaatindeyim.

Sizce böyle bir durumda yazılı olan bu icap metnini sözlü akit mi sayacağız?