Mesajı Okuyun
Old 13-04-2006, 21:35   #30
erdemlig

Ben bir hukukçu değilim. Ancak şu basit konuda bazı hukukçuların takındıkları tutuma tanık olunca, hukukçular adına üzüldüğümü de belirtmek isterim. Nihayetinde konuyu bilmeyen bir insan, masumane bir soru sormuş; ancak net soruya rağmen aldığı bazı dolambaçlı cevaplar karşısında da değişik hukukçulardan aldığı değişik cevapları da öğrendikçe ilave etmeye çalışmış. Ne var bunda! Vay efendim, hukukçu olmayanlar hukuk adına konuşuyormuş, yok efendim hukuk ne hallere düşmüşmüş, vay efendim birisi tokmak işareti koymuş vs. vs.
Arkadaşlar, hukukun bir hallere düştüğü yok ama bazı hukukçuların ne hallere düştüğü şu basit diyalog ile ortaya çıkmıştır. Elbette her meslek grubuna olduğu gibi hukuka ve hukukçulara da saygı esastır ve şu diyalogda da bir saygısızlık, tekrar tekrar incelememe rağmen bulamadım.
Bazılarının buluttan nem kaparcasına alınganlığına anlam vermekte zorlanıyorum. Bu alınganlıklar saygıyı getirmez; aksine olandan da bir şeyler götürür. Bu alınganlık gösterisini yapacağına bazı hukukçu arkadaşlarımızın yaptığı gibi, lafı evirip çevirmeye gerek görmeden cevabı net bir şekilde verirsin; bilmiyorsan da susarsın. Bu kadar basit.
Diyalogun tamamını incelediğimde doğrusu çok üzüldüm. Bu üzüntü ile kaba sayılabilecek bazı ifadeler kullandıysam da mesleğinin erbabı arkadaşlardan özür dilerim. Diğerlerine diyecek bir sözüm yoktur. Saygılarımla.