Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 13:02   #9
aeyesilkaya

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
Sn.aeyesilkaya,

Ayakyoluna biz hela der ve öyle yazarız. Hiçbir durumda da ne babamızın kız kardeşi, ne de süregelmekle karışmaz.

Sn.Katılımcılar,

Etkisizleştirilmiş TDK ya göre şapka YENİDEN KONMUŞ bir unsurdur. Yanlış bilmiyorsam, ünlüler üzerindeki şapkalar 1940 larda daktiloların yaygınlaştığı dönemde kaldırılmış bir unsurdur. Kaldırılmasının nedeni, daktiloda ilave bir tuşa gerek olması, Türkçe sözcüklerin böyle bir işarete gerek duymamaları ve Arapça, Farsça sözcüklerin giderek ya ortadan kalkmakta, ya da Türkçeleşmekte olmalarıdır.

Benim görüşüm; bu işaretlemenin geri konmasındaki amaç Türkçe olmayan sözcüklerin kullanımını teşviktir; bir karşı devrimdir. Çünkü şapka işareti olmaksızın kullanıldıklarında yabancı sözcükler sırıtmakta, yerli sözcükler daha kolay ve güzel oturmaktadır. Ne olursa olsun; bu karşı devrim çabası etkisiz kalmaya mahkumdur. Şu anda okumakta olduğunuz yazıda bile ondan fazla işarete gerek vardı, ama koymadım. Buna karşın okuyabildiniz, anlayabildiniz.

Hiçbir güç beni şapka kullanmaya zorlayamaz. Yazdığım herşey de gayet anlaşılır olacaktır; hiç kuşkum yok.

Herkese Arapça öğrenmeyi öneririm. O zaman neyin neden yapılmaya çalışıldığını anlamak daha kolay oluyor. Şapkayı da kime giydirmek istedikleri kabak gibi sırıtıyor.

Saygılarımla,

Sayın Hekimbaşı,

Siz kime, niçin kızıyorsunuz anlayamadım. "Şapka" işareti tartışılıyor; kullanılmalı mı, kullanmaya gerek yok mu?

Katılımcılar, sadece görüşlerinini açıklıyor. Kimsenin kimseyi düzeltme işaretini kullanmaya zorladığı yok.

"Şapka" işaretinden doğan kaygılarınızı, kuşkularınızı daha uygun bir dille açıklayabilirdiniz. Açıklayın da.

Saygılar.