Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 22:28   #7
Av.Engin Özoğul

1- Altı aylık kıdem koşulu yasada mevcuttur. Yargıtay kararı aramaya gerek olmadığını düşünüyorum.

2- Birimin iptali kural olarak geçerli fesih nedenidir. Yargıtay somut olay adaletini sağlamak bakımından feshin son çare olma ilkesini bazen kullanıyor bazen kullanmıyor. Bende de haber birimlerinin kapatılması nedeniyle feshin geçerli olduğuna ilişkin karar var. O kararda feshin son çare olma ilkesine uygun davranılıp davranılmadığı araştırılmış değil. Olayınızdaki diğer veriler belirleyici rol oynayacaktır.

Bunun yanında feshin son çare olması ilkesine yüklenmesi gereken anlamın somutlaşması gerekir. Bu ilke -işveren ne olursa olsun işçinin istihdamını korumalıdır- şeklinde yorumlanamaz. İşverenin, işçiye iş yaratma gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yargıtay'ın özellikle işletmenin gereklerinden kaynaklanan fesihlerde işverenin yönetim hakkına müdahele etmekten kaçınması gerekir. İşletmesel karar akla mantığa uygunsa ve işveren kötüniyetli değilse işe iade kararı verilmemesi görüşündeyim. Aksi durum iş piyasasının yapısının bozulmasına neden olabilir. Bireysel istihdamın korunması adına tüm işletmenin istihdamının riske edilmemesi gerekir.

Örneğin işçi arşiv elemanı. Klasik arşiv faaliyetine son veriliyor ve dijital arşive geçiliyor. Bu işi iş yoğunluğu az olan montaj elemanları da rahatlıkla ve hatta daha iyi yapabiliyor. İşveren klasik arşiv faaliyetine son veriyor. İşçinin iş sözleşmesini faaliyete son verilmesi nedeniyle ortaya çıkan işgücü fazlalığını gidermek için feshediyor. Yerel Mahkeme işçi montaj işinde değerlendirilmelidir gerekçesiyle feshin son çare olması ilkesine aykırılık nedeniyle işe iade kararı veriyor. Ancak montaj ekibindeki eleman sayısı yeterli. Bu durumda ne olacak. İşçi o birimde değerlendirilmek üzere işe iade edildiğinden işveren işçiyi orada çalıştıracak. Bu sefer montaj ekip kadrosu fazlalaştığından ekipten birinin sözleşmesini feshedecek. Bu mantık benim aklıma yatmıyor. Yargıtay ne karar verecek merak ediyorum.

Alıntı:
Yazan Seher
İşyerine işçinin işyerinde başka işte çalışıp çalışamayacağına dair keşfe gidildi

Keşifte ne yapıldı merak ediyorum. Detay verebilir misiniz?