Mesajı Okuyun
Old 09-07-2010, 14:58   #21
Özkan Atalay

Sayın Admin zaten tasarının amacı değişiklik yapılmasına ilişkindir. Hangi maddelerin değiştirileceğini ilgili maddeyi yazarak açıkladım. Dolayısı ile irade beyanlarını içerir ses kayıtlarının, hukuken geçerliliğinin kanıtlanabildiği ölçüde,irade beyanlarını içerir ses kayıtlarının güvenli elektronik imza ile karşı tarafa gönderilmesiyle "elektronik şifahi akit" kurulmuş olur. Zaten tasarıda da bunun usulleri veden yapıldığı açıklanmış. Ben çok uzun süreceğinden dolayı detaylı yazmadım. Çünkü gerçekten tasarı 50 sayfaya yakın. Sadece direk konuyu doğrudan ilgilendiren maddeleri yazdım. Göndericide bulunması gereken unsurlar da bellidir.
Önemli olan bu kanunun neden yapıldığıdır. Kanunun yapılış amacı Kamu Hizmetlerinin hızlandırılması ve kırtasiye işlemlerinin azltılmasıdır. İleri ki yıllarda Tüm Devlet işleri E Devlet Projesi adı altında elektronik ortamda yapılması planlanmaktadır. Açılan ihalelere bile elektronik ortamda girebilme şartı getirilmektedir. Hatta elektronik ortamda sunulması gereken belgeleri sunmayanların ihale teklifide reddedilecektir. Aklınıza gelebilecek tüm Devlet Hizmetleri artık elektronik ortamda sağlanacaktır. Bu bağlamda da irade beyanlarını içerir ses kayıtlarının güvenli elektronik ortamda usulüne göre sunulduğu takdirde "elektronik şifahi akit" kurulmuş olur. Yeter ki sunulan ses kayıtları hukuken irade açıklamaya, dolayısı ile akdin doğmasına elveşli olsun