Mesajı Okuyun
Old 07-12-2005, 12:43   #31
a.tok

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak ben de bu konu hakkında birşeyler söylemek istiyorum.
Vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri arasındaki puan farkı yukarıda yazıldığı gibi abartılı değil. Dileyen 2005 ÖSS'de ki tavan ve taban puanlarına bakabilirler.
Vakıf üniversitelerinde öğrenciler parasıyla okuyor (tabir-i caizse) ama diplomasını parasıyla almıyor. Derslerinde başarılı olduğu zaman diploma alıyor. Sınavlar ve dersler de kolay değil bazı insanların düşündüğü gibi, aksine devlet üniversiteleriyle karşılaştırılırsa daha da zor diyebiliriz. Çünkü vakıf üniversiteleri için öğrenci para demek, öğrenci ne kadar uzun süre okulda kalırsa o kadar çok para alınır o öğrenciden. Derslerinde başarılı ve mezun olmuş bir hukukçunun devletten ya da vakıftan mezun olduğunun ne önemi var bir türlü anlayamıyorum
Öss'nin de ne kadar belirleyici bir sınav olduğu tartışılır.
Kendi okulumda geçme notu 65. 2.0'in altında ortalaması olan öğrenci üst sınıftan ders alamıyor. Bütün derslerden geçmiş sadece bir dersten kalmış ve ortalaması 2.0'in altındaysa koca bir dönem o bir ders için okula gelip gidiyor öğrenci. Birinci sınıftan dersi olan öğrenci üçüncü sınıftan, ikinci sınıftan dersi olan öğrenci dördüncü sınıftan ders alamayacak yakında çıkacak bir yönetmelik ile. Ayrıca isteyen okulun internet sitesinden akademik kadroya bakabilir. Biraz eskiler (AÜHF) çok iyi tanıyacaktır o hocaları. Kimse bana kolay sınavlara girdiğimizi, hocaların öğrencileri çok rahat geçirdiğini, ya da paramızla diploma aldığımızı söyleyemez. Bilip bilmeden ya da çamur atmak için konuşulmamalı. Komik oluyor çünkü..
Vakıf üniversiteleri hukuk fakültelerinin sayıları, yeni yeni mezunlar vermeye başlamış olmaları gözönünde bulundurulmalı hakimlik/savcılık ya da diğer sınavlarda ki başarı oranları hakkında yorum yapılırken. Eğer devlet üniversiteleri hukuk fakülteleri ile vakıf üniversiteleri hukuk fakülteleri mezunları hakkında başarılı, nitelikli vs.. gibi yorumlar/değerlendirmeler yapılacaksa bunu zaman gösterecektir.
Herkese başarılar dilerim.