Mesajı Okuyun
Old 05-06-2010, 12:43   #1
guyar

Varsayılan ticari dava - istisna akdi - ihtiyati haciz

Sayın meslektaşlarım,kariyerimde ilk ticari davamı aldım ancak bu konuda fazla bir tecrübe şansım olmadı bu nedenle biraz stress yaptım,benden tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarına ihtiyacım var.
Müvekkil şirket,davalı gerçek kişi ile istisna sözleşme yaparak oto yıkama-yağlama tesisi kurup anahtar teslimi davalıya teslim edecek.Nitekim,işin başlangıcında 35.000TL +KDV'ye anlaşıyorlar.Davalı,müvekkil şirkete 30.000TL ödüyor ve sonrasında işin gerektiği gibi yapılmadığı,iş yerinin çalışır durumda olmadığı vb. sebebeplerle ödeme yapmıyor.Bunun sonucunda müvekkil şirket As.Huk mahkemesinden delil tespiti yaptırıyor buna göre işyerinin çalışır durumda olduğu ve müşteri kabul ettiği mahkeme tarafından tespit ediliyor.Yine Bilirkişi raporu ile de sonuç kısmında,"....fen ve sanat kaidelerine göre yapılmayan kısım işin %2'sini geçmemektedir.Sözleşmede belirtilen 14 kalem imalatın cadde kısmı tarafında yapılması düşünülen metalkapı dışında yapılmış olduğu görülmüştür."
Dava konusu olarak bakiye borç 5000TL+işin tamamının kdv si olan bedel için alacak davası açmayı planlıyorum.Davalı işyerini eşi üzerine vergi levhasına kaydettirerek açmış ve kendisini orada ssk'lı olarak çalışıyor göstermektedir.Dava açıldığından haberi olunca mal kaçırma girişimlerinde bulunacağından şüphe yok.Asliye ticaret mahkemesinde açacağım bu dava da,faiz türü,ne zamandan itibaren faiz talep edebileceğim ya da sadee ihtiyati haciz talep etmek yeter mi yoksa ek bir takım hususlarla bunu destekleyip mi mahkemeden İhtiyati haciz kararı alabilir?Yazının başında belirttiğim gibi,ilk ticari davam ve pek tecrübem yok,görüşleriniz için teşekkür ederim.