Mesajı Okuyun
Old 28-03-2008, 13:44   #32
tuval2310

Merhabalar,
Ben de stajıma yeni başladım sayılır ama aylardır çok emek verdim bir şeyler ögrenmek için ve şimdi siz degerli meslektaşlarımızın gönderdiği mesajlardaki bir çok şeyi bildiğimi görünce emeklerimin karşılığını aldığımı düşündüm ve çok mutlu oldum
Benim de bu konuda nacizane tavsiyelerim olacak ,(Gerçi bu konu meslektaşların soruları bölümünde açılmıştı ama değinmeye fayda var diye düşündüm)
Eger borçluya gönderilen tebligat iade olursa ve borçlunun yeni adresi de bilinmiyorsa ;

- takip dayanağı çek ise çekin ait olduğu bankaya borçlunun hesap numarası verilerek adres ve kimlik bilgilerini isteyebilirsiniz ,

-Yine çek üzerinde borçlunun vergi numarası yazar bu vergi numarası ile ilgili vergi dairelerine yazıp adres istenebilir ,

-Borçlu bir şirketse ya da şirket ortaklarından biri ise ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğüne müzekkere yazılıp adres ve kimlik bilgileri istenebilir,ayrıca buradan gelecek olan adres ile tebligatı ilk gönderdiğiniz adres aynı ise buraya TK 35.Mmaddeye göre de tebligat çıkarabilirsiniz.

-Borçlunun telefon numarası biliniyorsa Turk Telekom Müdürlüğüne ya da numara cep telefonu numarasıysa ilgili GSM operatöründen de adres ve kimlik bilgileri istenebilir.

Borçlunun adresi kadar kimlik bilgileri de önemlidir çünkü bankalara,tapu dairelerine ve trafik tescil şube müdürlüklerine yazılan müzekkerelere 'aynı isimli bir kaç kişi olduğu için haciz işlemi gerçekleştirilemedi,kimlik bilgilerini de gönderin'diye olumsuz cevaplar geliyor.Bu yüzden müzekkereye anne baba adı ve doğum tarihi de yazılırsa gelmesi muhtemel olumsuz cevapların önüne geçilir ve zamandan tasarruf edilir diye düşünüyorum..
(Ayrıca gönderilen bu müzekkerelerin birer örnekleri de dosyaya konulur)
Şimdilik aklıma bunlar geldi umarım faydalı olur...