Mesajı Okuyun
Old 09-11-2010, 21:31   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
İyi çalışmalar,

Birbirine bitişik 4 arazi için açtığım izale i şuyu davasında, bilirkişi, aynen taksimin mümkün olmadığı, satış yoluyla payların ayrılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Davalılardan bir tanesi, buna cevap olarak, bu arazilerin tevhid yoluyla birleştirilirse, aynen taksimin de mümkün olacağını iddia etmekte.

Henüz mahkeme karar vermedi.

Mahkeme, davacı tarafın böyle bir talebi olmamasına rağmen, arazilerin tevhidi sonrası aynen taksimi gibi bir karar verebilir mi?

Benim müvekkilimin buna rızası yok. Satış olmasını tercih etmekte

Öncelikle şunu belirteyim. İzale-i şüyu davalarında sadece satış yolu ile ortaklığın giderilmesi talep edilmiş, ancak bilirkişi raporu ile aynen taksimin mümkün olduğu tespit edilmişse dava reddedilecektir. Ancak;

Sizin olayınızda davalı savunması olarak ileri sürülen tevhid işleminin mahkeme tarafından resen nazara alınamayacağını, tevhidin ilgili idare tarafından karara bağlanacağını, idarenin buna yanaşmaması halinde aleyhine idare mahkemesinde dava açılarak tevhidin gerekli olduğunun ispatı ile lehine karar alması halinde sulh hukuk mahkemesinin kesinleşmiş bu idari kararla bağlı olacağını düşünüyorum. Tabi idare tarafından bu konuda yürütmeyi durdurma kararı verilmemesi halinde bu durumun sulh hukuk mahkemesi tarafından bekletici mesele yapılmayacağını da düşünüyorum. Yani ben öyle düşünüyorum