Mesajı Okuyun
Old 27-04-2007, 14:43   #43
üye3578

Alıntı yapmak istedim, ancak o kadar çok kişinin mesajından alıntı yapmam gerekince hepsinden vazgeçtim. Benim bu konudaki yorumum daha çok Admin ve Av.Can Doğanel ile paralel durumda. Telekom yasası sadece ilgilinin telefonuna ulaşabilmesi, isterse iletişime devam edip etmeme hakkını kullanması ile ilgilidir. Adminin haklı olarak belirttiği gibi, C.Savcılığı ilgiliye, git Telekominikasyon kurumundan şüpheliyi bul bana bildir demez, diyemez. Ancak şu söylenebilir: bu müracaatın sırasında bildirilen bir şüpheli olursa onu da bana bildir, benim yaptığım soruşturmaya delil olur. Ama kurumdan herhangi bir kişi bildirilmezse bile C.Savcılığı soruşturmaya devam eder. Bu konuda verilen Takipsizlik yeni deyimle Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar yasaya uygun değildir. Cep telefonunun fiyatı ile buna harcanan emek ve masraf, bu konudaki soruşturmaların çokluğu, soruşturma yapmamak için mazeret değildir. Ancak konuyu açan arkadaş, cep telefonunun kimin tarafından çalındığını bildiği halde bunu acaba C.Savcılığına bildirmekten imtina mı etti? Bu arada şunuda söylemek gerekir. Uygulamada bu konuda çok değişik yorumlar mevcuttur. Benim yorumum en doğrusudur iddiasında değilim tabiki. Ancak Av.Suat Ergin'in anlattığı olaydaki takipsizlikler kanaatimce yerinde değildir. Hırsızlık, yağma veya başka bir suç işlendiğinde C.Savcıları soruşturma yapma, delil toplama yetkilerini başka bir kuruma devredemez. İstisnai durumlar hariç(avukat, hakim, savcı, memur, asker, milletvekili vs. sor gibi). Bu konuda en büyük görev, birçok konuda olduğu gibi yine avukat meslektaşlarımıza düşüyür. Takipsizliklere (kelimeyi kısa olduğu için bilerek kullanıyorum, yeni ceza yasası eleştirisi; Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar: Takipsizlik, hangi terim daha iyi?)yapacakları itirazlar ile bu konuda bir içtihat oluşturulmasına yardımcı olabilirler... Özellikle öğrenci arkadaşların adalete olan inançlarının zayıf olduğu forumda çok aşikar. Bu da çok üzücü. Bize adaletsiz görünen veya gerçekten adaletsiz karar ve uygulamalarla karşılaşabiliriz. Yine de bu adaletsizliklere karşı tek ümidimiz adalet olmalı. Başka yolu yok. Adaletsizliklerin üzerine üzerine gitmek gerekir. Zaten adalet yok demek işin kolayı. Olmayanı biz gerçekleştirmeye çalışalım. Biraz teknik, biraz romantik bir açıklama oldu. Saygılar...