Mesajı Okuyun
Old 17-03-2012, 12:29   #473
av.kadirpolat

Ben de yeni HMK düzenlemesi karşısında işçi alacaklarının tam dava şeklinde açılması gerektiğini düşünenlerdenim.

Zira işçi alacaklarının genelinde haklı-haksız fesih noktasında oluşan bir uyuşmazlık bulunmaktadır. Yoksa kıdem, ihbar, fazla mesai, yıllık ücretli izin alacakları gibi işçinin ne kadar çalıştığını ve nekadar aldığını bildiği hususta, uyuşmazlık miktarda değil; bunların doğru olup olmadığı noktasında düğümlenmekte.

Başka bir linkte de yayınlamıştım. Burada da tekrarını yararlı buluyorum. Benim düşüncelerimi aynen ifade ettiğini söyleyebilirim.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tasarısı Komisyon Başkanı Prof. Dr.Hakan Pekcanıtez'in "Belirsiz Alacak Davası" isimli kitabından alıntı sunmak istiyorum; (AYNEN ALINTIDIR)

"..uygulamada en çok sorun çıkartabilecek alanlardan birisi iş hukukundaki taleplerdir. Örneğin, davacı (veya vekili) kıdem, ihbar, fazla çalışma, yıllık ücretli izin alacağı gibi alacaklarını tam olarak belirlemeden pilot dava adı altında (hakkını saklı tutarak) kısmi dava açmakta, sonra bilirkişi raporları alındıktan sonra, ona göre saklı tuttuğu hakkı ıslahla artırmaktaydı.(sanırım "arttırmaktaydı" olacak) Bugün için artık bu tür taleplerin tam dava olarak açılması gerekir, belirsiz alacak davası açmak kural olarak mümkün değildir. Çünkü, davacı örneğin bu tür durumlarda, kaç yıldır çalıştığını, son ücretinin ne olduğunu, kaç yıldır izin kullanmadığını, ne kadar fazla çalıştığını dilekçesinde yazmaktadır veya en azından yazmalıdır. Çünkü bunlar olmadan zaten hesaplama yapılamaz. Bu veriler belirli veya belirlenebilir verilerdir. Bu veriler belli olduğundan da hesap yapılabilir ve talep ortaya konabilir. Bu sebeple, ne kısmi dava ne de belirsiz alacak davası bu tür durumlarda açılamaz."

Şimdi asıl sorun, daha önce yani HMKnın yürülüğe girmesinden önce açılan kısmı işçi alacaklarında durumun ne olacağı yönünde!!! Bence hakimlerin çoğu eski usulden karar verip yani bilirkişi raporundan sonraki ıslahı (yada iddianın genişletilmesi) kabul edip, davayı karar bağlayacaktır. Ancak bu tür kararların HMKya aykırı olduğunu söylemek zor olmasa gerek. Zira HUMK döneimde açılan davaların HMK için uygulama alanları için geçici maddelerde, kısmi davalara yönelik atıflar söz konusu olmadığına göre; onlarca BİN TL lik davalar için kısmi dava açmış olanların işi zor. Tabi işçi davalarında işveren davalı vekilliği yapıp da davacı tarafın ıslahına itiraz etmeyen davalı vekiline de diyecek sözüm yok. geçmiş olsundan başka.