Mesajı Okuyun
Old 05-02-2007, 14:47   #1
seyitsonmez

Varsayılan şikayet-istihkak davası

merhaba sevgili meslektaşlar!

olay: takiple alacaklısı olmayan yani 3. kişi konumunda bulunan müvekkilimin işyerinde haciz ve muhafaza yapılıyor. asıl borçlu 2 numarada bulunan şirkettir, müvekkilim 4 numarada bulunmaktadır. Karşı tarafın vekili olan meslektaşım burada bulunan mallar müvekkilime aittir iddasında bulunarak muhafaza yaptırıyor. Müvekkilimin çalışanlarından biri biz burayı devraldık (dosya borçlusundan) ama mallar bize ait diyor.(daha doğrusu öyle söylemediğini memurun kasıtlı olarak öyle yazdığını iddia ediyor).Ve bunu söyleyen işçi yetkili olmamasına rağmen tutanağa şirket yetkilisi olarak yazılıyor. Tutanağın bir örneği bırakılmamasına rağmen tutanakta şirket yetkilisine bırakılmıştır(çalışan işçinin adı geçiyor)diye geçiyor. Haciz 8 gün önce yapılmıştı. bugun 5 Şubat itibariyle İcra Müdürlüğü'ne gittim ve tutanak örneğinin müvekkilime bıarkılmadığı şeklinde talep açarak bir örneğinin tarafıma verilmesini istedim görüldü kaşesi vurdurarak aldım.

sorun 1: 3 kişi nezdinde buluna bir mal muhafaza altına alınmıştır. Henüz istihkak sorunu giderilmeden muhafaza yapılamaz diye düşünüyorum.

sorun 2: burada istihkak davasını açmakla sorumlu olan 3. kişimi yoksa alacaklımı?

sorun 3: tutanağının bir örneğini vermediği halde verildi yazan icra müdürü hakkındaki şikeyetin neticesi ne olabilir.

sorun 4: hem icra müdürünü şikayet edip hemde istihkak davası açar isek karışık bir durum çıkma ihtimali varmı?

uzun bir sorun oldu sevgi ve ışıkla kalın....