Mesajı Okuyun
Old 22-07-2010, 19:20   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.harun1
İcra takibi kesinleşmeden icra müdür yatırdığımız parayı alacaklı tarafa ödemiş. dosya kesinleşmeden ödeme yapılamaz. icra müdüründen paranın iadesi edilmesi için alacaklı tarafa muhtıra göndermesini talep etmeyi düşünüyorum. para dosyaya geldikten sonra durma kararını alacaklı tarafa tebliğe vereceğim. tebliğden itibaren 7 gün içinde dava açması gerekiyor itirazı kaldırmak için. eğer açmazsa hakkı ortadan kalkıyor ve bizde parayı dosyadan alabiliriz diye düşünüyorum. bu yolu izlememde herhangi bir sakınca varmıdır??

Borcu ihtirazi kayıtla yatırdığınızı yazmışsınız. Yani paranın çekileceğine dair bir muvafakatınız bulunmamaktadır. "İtirazla takip durmuştur" dediğinize göre yapılan takip adi takiptir. İcra müdürünün yatan parayı ödememesi gerektiği yolundaki görüşünüze katılıyorum.

Alıntı:
tebliğden itibaren 7 gün içinde dava açması gerekiyor

Ancak bu görüşünüze katılmıyorum. İtiraz üzerine alacaklının iki seçimlik hakkı bulunmaktadır. 1-Şartları varsa itirazın kaldırılması davasını 6 ay içinde açmak. 2- Bir yıl içinde de itirazın iptali davası açmak.

7 günlük süreye ilişkin dayanağınız nedir?