Mesajı Okuyun
Old 07-11-2016, 11:52   #1
nkö

Varsayılan idare ile yapılan sözleşmelerde kararlaştırılan cezai şart ile ilgili uyuşmazlıklar

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkilim olan özel bir şirket elektrik üretim a.ş. ile termik santrallerin ve linyit işletme müdürlüğünün ihtiyacı olan çelik kortlu bant ve eklem malzemelerinin temini işi için bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmede de müvekkilim şirketin malların tesliminde gecikme olmasına yönelik gecikilen her takvim günü için teslim edilmeyen kısım bedelinin binde biri oranında gecikme cezası uygulanması kararlaştırılıyor. Nitekim müvekkil şirket malların teslimini geciktiriyor ve elektrik üretim a.ş. müvekkil şirketin hak edişinden gecikme bedelini kesiyor. Ancak elektrik üretim a.ş. müvekkilin hak edişinden gecikme bedelini keserken teslim edilmeyen kısım bedeli üzerinden binde biri oranında değilde sözleşme bedeli üzerinden binde bir oranında kesinti yapılıyor. Sorum şu bu kesilen fazla gecikme bedeli cezasının tarafımıza iadesi için adli yargıda mı idari yargıda mı dava açmak gerekiyor birde açılacak bu davada zamanaşımı ya da hak düşürücü süre varmı varsa süreleri nelerdir? Konu ile ilgili yardımcı olursanız ve elinizde örnek yargıtay kararı varsa iletirseniz sevinirim. İyi çaşılmalar