Mesajı Okuyun
Old 09-11-2012, 17:19   #73
Admin

Sayın Av. Engin EKİCİ,
Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Ankete katılan değerli üyelerin %18'i hukuka uygun olduğu, % 52'si hukuka uygun ve fakat etik olmadığı kanaatinde olmakla birlikte toplamda % 80'i, "avukat" ünvanının, asil sıfatıyla dava dilekçelerinde/resmi yazışmalarda kullanılmaması gerektiği düşüncesindedir. Demek istediğim, ünvanın kullanımına meslektaşlarımızın yaklaşımını değerlendirirken sadece hukuka aykırı olup olmadığı hususunu ele alırsak yanılmış oluruz. En nihayetinde çoğunluk kullanıma karşıdır ve azınlık olan düşünce, ünvanın kullanılabileceği noktasında görüş bildirenlerin düşüncesidir.
Takdir edersiniz ki bir eylemin hukuka uygun olmamak suretiyle yasak olması başka birşeydir, hukuka uygun olmakla beraber toplumun/çoğunluğun tercihi olmaması yine başka bir şey. Biri yasal durumu ifade eder, diğeri kişisel tercihi.

Birşey hukuka aykırı değilse, çoğunluk uygun görmese dahi, yapılmasına engel olunamaz. Dolayısıyla evet çoğunluk kullanılmaması gerektiğini düşünüyor doğru ama aynı çoğunluk hukuka aykırı olmadığını da düşünüyor. Elbette bu anket bir kriter hiçbir şekilde değil ancak sohbet oraya geldiği için eğer kriter alırsak o zaman kullanımına engel olunamayacağı anlamı da çıkıyor ki bana sorarsanız buradaki esas tartışma da bu. Zira sorunumuz kullanmak istemeyenleri kullanmaya zorlamak değil zaten. Tartışmanın düğümü kullanmak isteyenlere engel olunup olunmayacağı noktasında.

Başka bir konuda örnek verecek olursak eğer hukukçular arasında bir anket düzenleyecek olsaydık, eminim orada da "taraf vekilleri söz aldıklarında ayağa kalkarlarsa hoş olur" derlerdi ama takdir edersiniz ki bu çoğunluk görüşü eylemi yasaya aykırı görmedikleri için ayağa kalkmayan meslektaşlarımızın duruşuna halel getirmezdi.

Ben kendi adıma Av. ünvanının kullanımının yasayla tanınan bir hak olduğu görüşündeyim ve bu hakkın kullanımından da bir kanun değişikliği VEYA yargı kararı olmadığı sürece de feragat edilmesine sıcak bakmıyorum. Aksini düşünen meslektaşlar elbette ki, kendi şahsi davalarında isim kısmında kendi uygun gördükleri ismi kullanabilirler, buna zaten kimse mani olmuyor.

Bu konuyla ilgili tüm düşündüklerimi şu ana kadar paylaştığım ve ekleyebileceğim yeni bir fikrim olmadığı inancıyla sohbete kendi noktamı koyuyor, virgül veya noktali virgül koyan meslektaşlara iyi tartışmalar diliyorum. Bence güzel bir tartışma konusu.