Mesajı Okuyun
Old 13-02-2008, 17:23   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Şu anda evli olduğunuz için çocukların velayeti eşiniz ve size aittir, ortak olarak kullanılmalıdır.

Boşanma davasıyla birlikte velayetin kendinize verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca boşanma sonrası için kendiniz için yoksulluk ve eğer velayet size verilirse iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Evi terk etmeniz sizin kusurunuz değildir, çünkü Medeni Kanuna göre aile huzuru, kişi güvenliği tehlikeye girmişse eşlerin ayrı yaşamaya hakları vardır. Ayrıca davranışlarıyla eşini evi terk etmeye iten eş kusurludur, bu nedenle boşanma davası bakımından kusurlu değilsiniz.

Velayetin verilmesini istediğinizde terk etmekte haksız olmadığınız için aleyhte bir durum oluşturmaz. Ancak velayetin kime verileceğine yargıç çocukların yüksek yararını gözeterek karar verecektir. Çocukların yüksek yararında ise nerede daha iyi bakılacağı, ilgilenileceği, daha iyi eğitim göreceği gibi konular önemlidir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse baroların adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.