Mesajı Okuyun
Old 03-02-2007, 16:50   #21
Opioid

bu işin sonunun tüyler ürpertecek yerlere gidecek olması kanımı donduruyor.
öğrencilik yıllarımda acilde çalıştığım sıralarda annemin de annesi yaşında olan teyzelerin,idrar sondası takılması için kadın doktor talep etmeleri ile, zaten yoğunluktan bitap düşmüş olan nöbet grubumuzun bir de tek bayan arkadaşımızı,işinden alı koyup çağırmamız ile başlıyor benim sıkıntı kaskatım. torunu yaşındaki doktorlardan bile çekinmesi ve o anda benim kendi içuzayımda kötü niyet tozcuklarımın olup olmadığını araştırmam beni de haliyle çok kırıyordu. tamam belki o teyzeyi anlarım beşeri açıdan, sosyolojik ve kültürel açıdan. ama şimdiki nesile ne oluyor da düzeni kendi bağnaz ritüellerinin bir parçası yapmaya kalkıyorlar? hekimini seçmek isteyenler gider özel hastanede ve özel muayenehanelerde dilediği doktora giderler. ama zaten iş yükü kuzey ırakta bir harekattaki özel timlerden bile ağır olan devlet hastanesi doktorlarının uğraşacak işi kalmamış gibi, bir de hastanın (bana göre patolojik) düşünleriyle uğraşmak zorunda kalıyor.
bunda kontrolsüz kapitalizmin de rolü vardır. bu hastalığın, hem hastalar hem de sağlık personeli üzerine yıkıcı etkisi vardır.
bize tıp fakültesinde hasta=annemiz,babamız, kardeşimiz,dede ve ninemiz olarak öğretildi derslerde ve işletildi beyinlerimize.
müşteri yada cinsel obje olarak değil.

Bir de;
“ben hastalığımdan daha iyi anlayan hekime gitmek isterim.bu erkek yada kadın olabilir” diyebilir insanlar ve gerçekten öyle düşünüyorlarsa haklarıdır da.
Ama bu seçimde, “daha kaliteli,daha bilgili,daha ilgili hekim isteme” kisvesi altında cinsiyet ayrımcılığı ve bununla beraber yozlaşmanın ayyuka çıkması tehlikesi vardır.

Konuşulması icap eden ve ortalıkta gizliden dönen neler neler var.. Dr. Cem Bey’e teşekkür ederim.gene konunun yükünü sırtlamış.