Mesajı Okuyun
Old 31-05-2007, 09:57   #24
uSaRe01

Ben de bizzat şahit olduğum bir olayı anlatayım.Baştan söyleyeyim kahramanlar hukukçu değil. Ancak ülkemizde halen geçerli anlayışı gözler önüne sermek için iyi bir örnek. Bir gün siyasi bir partinin lokaline ziyarete gittim orada genç üç kişi oturuyorlar biri bayan ikisi erkek. Erkeklerden birisi aşiret anlayışına sahip güneydoğuda yaşayan vatandaşlardan.amus meselesinden söz açılınca bu arkadaşımız başından geçen olayı anlattı bize: Amcasının oğlunun bir kızı sevdiğini,kızın babası vermeyince kaçırdığını, ailelerin neredeyse silahlı çatışmaya girme derecesine geldiklerini ancak kızın babasının ....cu olduğundan araya girerek barıştırdıklarını anlattı. Buraya kadar normal.Ancak arkasından, kendi öz amcasının kızının aşiret dışından birine aşık olduğunu, aile meclisinin buna izin vermediğini ve kızın aşık olduğu erkekle kaçtığını, aylarca izini sürdüklerini, bir yerde izini bulduklarında kızı ve çoçuğu barışacağız diye kandırıp pusuya düşürerek satırlarla (tabancayla falan değil) ikisini de öldürdüğünü anlattı.Hem ben hem aynı amaca hizmet ettiği yanındaki iki arkadaşı şok olmuştuk.Üstüne üstlük bu arkadaşımız kur'andan bir ayet okuyarak yaptığını dinde olan bir uygulama olarak göstermeye kalkışmasın mı. Tabii ayetin hangi surette geçtiğini sorduğumuzda cevabını veremedi.Zira öyle bir ayet yoktu.Kendisi bunu uydurmaktaydı. Görüldüğü üzere asırlardır bu zihniyet maalesef düzelmedi,halen devam ediyor. Aynı mahiyetteki iki olay karşısında tamamen zıt iki davranış şekli. hem de aynı insanlardan çıkıyor. Demek ki istedikleri takdirde doğru olanı yapma iktidarına sahipler ama saplantılarını aşamamaktalar. Hem de din adına, millet adına, allah adına bu işi yaptıklarını söylemeleri yokmu asıl bu kısmı insanı yıkıyor. Milletini,dinini,Allahını seven insanlara zarar veriyor. Buradaki yazım hiç bir görüşteki,milliyetteki veya yöredeki insanları tahkir ve tazyif etmek maksadıyla yazılmamış olup sadece şahit olduğum ve var olan bir gerçeği dile getirmekten ibarettir. Saygılar...