Mesajı Okuyun
Old 06-10-2006, 13:12   #14
Av.Elvan Akkaya

değerli katılımcılar;

konu başlığı ve tartışma temasından çok uzaklara gitmiş yorumlarınız açıkçası genç bir hukukçu olarak beni üzdü.

tartışma iki yönlü bıçak gibi görünüyor.
elbette hukuk düzeni insanların karşısında yer alan onları fazla sınırlayan kurallar getirmemelidir.çocuk sahibi olmak isteyen bir kadının hukuk kuralları ile sınırlandırılması , onun insan olmasından kaynaklanan haklarını fazla daraltıyor diye düşünülebilir. ve kadınların bu hakkının hukuk düzeni tararfından korunması gerektiğine yönelik mantıklı bir çok açıklama yapılabilir.

diğer taraftan evlilik dışı doğan çocuğun bütün hayatı, psikolojisi , sırf anne ve babasının (biyolojik baba deniyor ona burda.çünkü hukuken tanınmış bir baba değil) istekleri yüzünden dünyaya gelmiş olması... çocuk için doğuştan (-1) le hayata başlama anlamına geliyor bu durum.

aslında bu durumu hukuk, felsefe, psikoloji adı altında tartışmak gereksiz geliyor bana.
boşanmış bir ailenin çocuğuyum. ancak annem sadece kendisi için çocuk istiyor diye beni dünyaya getirip, beni kabul etmek bile istemeyen tanımadığım bir babam olmasını tercih etmezdim doğrusu.

ben çocukların evlilik birliği içinde doğmasından yanayım.sonrasında boşanma ister gerçekleşsin, ister gerçekleşmesin.

bir kadın (ki bu durum ilerde belki benim de başıma gelebilir) evlenme ihtimali yok ya da bunu istemiyor diye çocuk sahibi olmamalı. bu kendini tatmin etmek , bencilce davranmak olur. ben ileride doğacak çocuğumun sorunlarla büyümesini istemem açıkçası.

bence herkes bu konudaki düşüncelerini söylemeli. okumuş insanlar olarak birbirimizin cümleleri ve fikirleri üzerinde tartışmak yerine ortaya konulmuş fikirlere kendi bakış açımızla yaklaşmalıyız.
böylece bu fikirler başkalarına alternatif yönler gösterebilir.

saygılarımla...