Mesajı Okuyun
Old 31-03-2008, 17:41   #175
Tamer Sağcan

İki ablamda saygın fakültelerini saygın şekilde bitirdikten sonra, ailemin de birazcık baskısıyla hukuk fakültesi yazdım. Çok isteyerek gitmemiştim hukuk fakültesine. Buna rağmen idealist yapım doğrultusunda hukukun felsefesini, mantığını, adalet, suç, kanun gibi kavramları büyük titizlik göstererek anlamaya çalıştım.

İçeriği itibariyle çok saygın bir meslek olsa da, ülkemizde uygulama hatalarını, kanuna rağmen kanunsuzluğu ve ne yazık ki tam anlamıyla bir hukuk toplumu olamayaşımızın ideallerime darbesi büyük oldu fakat yine de yılmadım. Eksik olan eklenir, yanlış olan düzeltilir, önemli olan bunu yapabilecek cesarettir diye kendimi yüreklendirdim.

Şu an hukuk okuduğum için gurur duymakla beraber, sistemi sorgulamadan kendi işime bakıp okulumu bitirmem istendiği için bu soruya ne yazık ki eskisi gibi samimiyetle evet diyemiyorum.

Yine de evet seçeneğini işaretledim çünkü uğruna bir kaç senemi daha feda etmeme rağmen bir gün bu aksaklıkları düzeltebilecek ideallere hala sahibim. Umarım, bir gün hukukun -görüntü de değil- gerçekten hak ettiği değerin toplum tarafından verildiği bir ülke olabiliriz ve böylece bu yüksek karakterli mesleğin bizden sonraki nesiller için tekrar dünyaya geldiklerinde dahi okumak isteyecekleri bir bölümün meyvesi olduğunu gösterebiliriz. (En azından kendi adıma ben)