Mesajı Okuyun
Old 11-09-2012, 17:04   #33
Av.Nevra Öksüz

Varsayılan Görüş

Alıntı:
Yazan Admin
... Bence o hükmün kastı, isminin başına "Av." yazamaz değildir, Avukata avukatlık kanununda tanınan özel mesleki yetki ve durumları (mesela cüppe giyme) kişisel anlaşmazlıklarında kullanamazdır. Yorum meselesi elbette, bu benim yorumum...

Forum konusuna ilişkin açık düzenleme yoksa da bu konuda bir düzenleme var... :

TBB Avukatlık Kanunu Yönetmeliği m.20: "...Avukatlar, mahkemelerde münhasıran vekalet görevi ifa ettikleri davalar dışında resmi kılık giyemezler..."

Somut forum konusu avukatın, herhangi bir alanda unvanını kullanıp kullanmaması ile ilgili değildir; ikame olunan davada bu unvanı kullanıp kullanamayacağı ile ilgilidir. Burada "avukat" unvanının kullanılması, kişinin mesleğini icra halinde olduğunu gösterir. Oysaki burada avukat, mesleğini icra/mesleki görevini ifa halinde değildir, başka bir deyişle -vekil/vekaleten hareket eden- değildir; davanın tarafıdır. Dolayısıyla davada, mesleğinden kaynaklı hak, yetki ve sorumlulukları olan "avukat"; asil olarak hareket ettiğinde kendisine bu hak, yetki ve sorumluluklar bahşedilemeyeceğinden dilekçesinde, "avukat" unvanını kullanmamalıdır (diye düşünüyorum )

Saygılar...