Mesajı Okuyun
Old 11-06-2008, 17:40   #1
ayşesönmeznacar

Varsayılan harici taksim sözleşmesi, izalei şuyuu, vekaletle satış

Merhabalar, İçinden çıkamadığım bir konuda acilen yardımlarınızı bekliyorum.

Miras bırakandan 3 kardeşe, 2 tane (3+1) 3 tane (2+1) olmak üzere toplam 5 daire miras kalmıştır. Kardeşler 2 tane (2+1) daire A’nın olması, geriye kalan 3 dairenin satılıp bedellerinin B ve C arasında paylaşılması yönünde sözlü olarak anlaşıyorlar. A kendisine kalan daireleri kiraya verip, 2 yıl süreyle bu dairelerin kiraları kendisi alıyor. A ve B C’ye vekaletname veriyorlar. C kendi adına asaleten A ve B adına vekaleten 2 daireyi satıyor. Satış bedelinin bir kısmını B’nin hesabına yatırıyor. Kalan para uhdesindeyken ölüyor. C nin mirasçıları A ve B’ye karşı izale-i şuyuu davası açıyorlar. Ancak bu davada satılan 2 daireden veya bedelinden bahsetmiyorlar. Ben A’yı temsil ediyorum. Sorularım şunlar:

1-Kardeşler arasında harici taksim sözleşmesinin, izale-i şuyuu davasında etkisi olabilir mi? Kiraya verip, 2 yıl süreyle kira bedellerini almak fiili kullanım teşkil eder mi? Taksim sözleşmesiyle A’ya bırakılan dairelerin tapusunun A adına tescili mümkün müdür?
2-Değil ise C nin uhdesinde kalan satış parasının A nın payına düşen kısmı ne tür bir davayla istenebilir.

Konuya ilişkin Yargıtay kararlarını ve görüşlerinizi bekliyor, ilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum