Mesajı Okuyun
Old 26-09-2006, 21:20   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
TMK.m.605/2 ise "önceki yasanın hükmen ret" düzenlemesine karşılık olarak geldiği kabul edilirse; hükmen reddin, mirasçılar tarafından kendilerine karşı miras dolayısıyla herhangi bir dava açılmadan, yada icra takibinde bulunulmadan kullanılması bence mümkün görülmemektedir.

Sayın Filizözü,

Yukarıda alıntı yaptığım açıklamanıza, aşağıda alıntı yaptığım kararda geçen cümleleri de dikkate alarak, katılmıyorum.

Alıntı:
HD 04, E: 2004/006782, K: 2005/000155, Tarih: 24.01.2005

YMK.nun 605 maddesine göre, ölüm gününde terekenin borca batık olduğu şayi veya sabit olursa miras ret edilmiş sayılır. Terekenin borca batık olduğunun tespiti müstakil bir davayla istenebileceği gibi açılmış bir davada da savunulabilir. Bu savunmanın hadise şeklinde incelenip karara bağlanması gereklidir. Hükmü temyiz eden davalıların miras bırakanının terekesinin borca batık olduğu, diğer mirasçıların açmış oldukları dava sonucu verilmiş olan mirasın reddi kararı ile belirlenmiş durumdadır. O halde haksız eylem failinin mirasçısı olarak aleyhlerine hüküm kurulmuş olan davalılar yönünden de terekenin borca batık olması gerçeği, davanın reddi savunması kapsamında değerlendirilmelidir. Bir kısım mirasçıların mirasın reddi hükümlerinden faydalanması karşısında aynı murisin diğer mirasçılarının bundan ayrı tutulması hakkaniyete de uygun düşmez.

Borca batıklık iddiasının bir "def'i" olduğu yönündeki ısrarınıza da, aşağıda alıntıladığım def'inin hukuki anlamı nedeniyle katılmıyorum.

Alıntı:
Def'i : ÜSTLENİLEN bir edimi yerine getirmekten kaçınmak için ve esasa cevap süresi içinde ileri sürülen hukuki nedenler.

Sonuç olarak benim sorum, mirasçılar aleyhine açılan bir davada borca batıklık iddiasının ileri sürülmesi halinde, Mahkemenin bu iddiayı bizzat araştırmak ve sonucuna göre hüküm kurmak zorunda olduğu, varislerin ayrıca dava açmak zorunda olmadıklarının teyidine ilişkindi.

Ben bunun teyid edildiğine inanıyorum.

Son olarak belirtmek isterim ki, tüm cümlelerinizin ünlem işareti ile bitmesi, yazdıklarınızı okumamı ve dolayısıyla anlamamı güçleştiriyor. Bu işareti nokta işareti yerine bilerek ve vurgulamak amaçlı kullanıyorsanız, bilmelisiniz ki dikkati toplamaktan ziyade dağılmasına yol açıyor.

Saygılarımla.