Mesajı Okuyun
Old 27-11-2008, 15:54   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
O hakim, kendisine tanınan takdirini bu yönde peşinen kullanmış işte. Netice itibariyle mecburiyet değil, takdirden bahsediliyor Sayın Alimoğlu.

Bu itibarla ben de burada karar verilirken kullanılan takdir yetkisinin ancak yerindelik bakımından irdelenebileceğini fakat kullanılmamış takdir yetkisinin "neden kullanılmadığının "irdelenemeyeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

Faruk Erem Hoca bu konuda şöyle der:" hiç bir suçlu diğerine, hiç bir suç başka bir suça benzer, denilemez." Devam eder:" Hadisenin bütün hususiyetleri gözönünde tutularak verilecek cezanın ve ancak böyle bir cezanın sosyal ve psikolojik bir değer taşıyabileceği ve bu namütenahi hususiyetlerin kanunlarda evvelden tayinine imkan olmadığı düşünülecek olursa cezayı azaltıcı takdiri sebeplere olan ihtiyaç daha fazla kendini gösterir."

Dolayısıyla, takdiri sebeplerin "neden kullanılmadığının" irdelenmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Alıntı:
Yazan Av.Fahri ALİMOĞLU
düzenlemeyi yanlış bulan ve bu yüzden kimse için bunu uygulamayacağını beyan eden bir hakim.

Bu sözü, duruşma dışında herkesin içinde söylemişse, bence hakimi red sebebidir. Açıkça dava sonucunda vermesi gereken kararı baştan söylemektedir. İhsas-ı reydir. Ancak görevi suistimal suçunun oluşmayacağını, düşünüyorum.