Mesajı Okuyun
Old 24-01-2003, 07:19   #15
Av.Şevket TUTULMAZ

Öncelikle böyle bir konunun tartışılmasından mutluluk duymadığımı belirtmek isterim.

Çünkü hukuk eğitimi alan kişilerin, hatta bütün toplumlarda önder olan, toplumun sürekli takip ettiği bu meslek grubunun ilişkilerinin sorgulanmasının ayıp, bu konuda telkinde bulunarak ya da eğitim vermeye çalışarak görev yapanlarında tarih sayfalarında hak ettikleri yeri alacaklarına inanıyorum.

Bu konuyu okumaya başladığımda, hukuk kurultayında canlı olarak Sayın konuşmacının sözlerini dinlemek zorunda kalan biri olarak, o gün olduğu gibi, şimdi de kanımın donduğunu belirtmek isterim.

TBB birliği edindiğim bilgilere göre konuşmayı deşifre ederek yayınlayacak ve bu konuşma TBB nin yayınlayacağı kitapta yerini alacaktır.

Baroda Staj çalışmalarına katılan bir avukat olarak,hiçbir eğitim çalışmasında ve hiçbir kurumda mesleğini birlikte yürütecek kişilere mesafeli davranılması değil olsa olsa saygılı olması gerektiği öğretilir
.
Hukuk Fakültesini bitirmiş,yazılı sınav-mülakat neticesinde aldığınız Hakim ve Savcı adayına güvenmeyeceksiniz, birtakım telkinlerde bulunacaksınız,

Bu nasıl masumca bir nasihat.

Yaklaşık 10 bin Hakim-Savcı olduğunu , ancak 48 bin civarında Avukat olduğu varsayıldığında Hukuk Fakültelerinden mezun olan kişilerin yaklaşık beşte birinin Hakim ya da Savcı olduğunu tespit etmek zor değil, bu kişilerin böyle bir eğitim almaları, bu mesleği yapan kişilere haksızlık etmek değilmidir?

Fakültede ilk öğrendiğim kurallardan biri "İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ" dı.
60 bine yakın hukukçunun içinde mesleğe yakışmayan kişiler olacaktır.
Hukuk Mesleğine yakışmayan azınlık için dahi böyle bir eğitim ve telkini kabul etmek mümkün değildir.

Yıllardır hukukçular devletin vatandaşına güvenmediğinden yakınırlar, umarım "HUKUKÇULARIN HUKUKÇULARA GÜVENDİĞİ " eğitimlerin yapıldığı günleri de görürüz.

(Not: Adalet Akademisinin kurulması için çalışmalar yapılmış ve taslak kanun hazırlanmıştır. Bu taslak içinde Avukat Stajyerlerinin ,Hakim ve Savcı Stajyerleri ile birlikte staj yapması da gündemdedir.Bilgilerinize)

Saygılarımla
Av.Şevket TUTULMAZ
Denizli Barosu