Mesajı Okuyun
Old 24-06-2008, 18:23   #1
yefe

Varsayılan İcra Takİbİnde Faİz SÜresİ

Arkadaşlar bazı kurumlar icra takiplerinde faiz hesabını 360 gün üzerinden çoğumuz da (ben de dahil olmak üzere) 365 gün üzerinden yıllık faiz uyguluyorum.Ancak borçlar yasası ve icra yasasında bir yılın kaç gün üzerinden hesaplanacağına dair ben açık bir ifadeye rastlamadım.Uygulamada sanırım kamu kurumları ilamsız takiplerinde 365 gün üzerinden hesap yapıyorlar ama ilamlı takiplerde özellikle de işçi alacaklarına ilişkin takiplerde 360 gün üzerinden hesap yapılıyor.Bu haldeyken yani 360 gün üzerinden hesaplandığında geçen gün sayısı anlamında kalan artık günler ne oluyor?bu artık günler için ayrı bir hesap mı oluşturuluyor yoksa hiç mi hesaplanmıyor?

örneğin 01.01.2001 de vadesi oluşan 1000-ytl tutarlı bir alacağa 360 gün üzerinden değişen oranlarda yasal faiz hesapladığımda 24.06.2008 olan takip tarihine kadar 61 artık gün oluşuyor.ben 360 gün üzerinden hesap yaptığımda 2.529,16-ytl faiz buluyorum.ama uyap e-takip te yıllık kaydıyla girdiğim aynı şartlardaki borç için 2.554,17-ytl faiz buluyor bu fark nereden kaynaklanıyor olabilir sizce?