Mesajı Okuyun
Old 15-08-2009, 03:40   #92
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Çok doğru ve özet bir söz.Evet feminist olmak zor.

Feminizmi anlamak için okumak gerekiyor,öğrenmek gerekiyor,zaman ayırmak gerekiyor.

Okumakla kalsa iyi,alışıldık davranış ve düşünceleri şöyle bir elden geçirip ayıklamak gerekiyor.

Alışıldığın savunmasında arkada duran ve onaylayan kalabalıktan ayrılmayı göze alma,yeni bir tutum arayışı ,alışılmışlığın konforundan uzak olma ihtimali ,birey olma yolunda yaşanan zorlu süreç.

Feminizmden beslenen düşüncenin zenginliği ve hayatı yeniden farklı bir bakışla keşfetmenin şaşkın sevincini daha çok zaman beklememek dileği ile..

Devam edelim...

Tümüyle katılıyorum. Dileğinize de. Feministik düşüncenin kavranması için dünyaya ataerkil düzenin dayattığı bakış açısından farklı bir pencereden bakmak gerekiyor. Bunda öncelikli olanın kadının kendini keşfetmesi olduğunu düşünüyorum. Kadın kendinde var olanı doğru bir şekilde değerlendirebildiği zaman dışa yönelebilir ve eyleme geçmesi için o noktada desteğe ihtiyaç duyabilir. Bence bize düşen bu noktada kadını desteklemek olmalı.

Sayın Demirel'in bahsettiği kadının ekonomik bağımsızlığı konusu da çok doğrudur ancak tüm bunların sağlanması eğitim hakkından kadınların eşit düzeyde yararlandırılması ile mümkün olur. Öncelikli olan, en kritik değerdeki insan hakkı olan (yaşam hakkı kadar değerli ve önemlidir) eğitim hakkının kadınlarca kullanılabilmesi için kız çocuklarının okullaştırılması olmalı. Bu sağlanmadan ne demokrasiden bahsedilebilir ne de eşitlikten. Cinsiyetler arası eşitlik söylemlerinde kadın çıkarına yapılan düzenlemeler bile havada kalır çünkü mevcut sistem içinde bu erkek zihniyetinin kadın bedeni ile sürdürülmesi anlamına gelir. Karar alma mekanizmalarına gelen kadınların bile bu sistem ve bu bakış açısı içinde fark yaratabilmesi bu koşullarda zordur. Bakış açısı değişmeden parti içi demokrasinin yerleşmediği ortamlarda kadınların kota ile siyasete girmesi de yeterli bir önlem değildir. "Kadın bedeninin" değil "kadın bakış açısının" karar alma mekanizmasına taşınması gerekiyor..İkisi arasında çok büyük bir fark vardır..

Saygılarımla..