Mesajı Okuyun
Old 06-09-2004, 17:03   #1
ayças

Mesaj İşverene Manevi Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Bir tanıdığım 2 ay çalıştığı işyerinden ayrıldı. İşveren kendisini işe alırken başka yerde çalıştığını bilerek, arkadaşıma daha iyi iş koşulları ve daha iyi maaş( yıllık 16*1000 usd) vaad ederek işe aldı(bu iki şirket farklı sektörlerde iş yapmaktalar). Yaklaşık 5 kişinin çalıştığı bu yerde daha önce 20-25 kişi işe girmiş fakat hiçbiri iki aydan fazla çalışmadan işyerinin seviyesizliğine ve patronun dengesizliğine lanet ederek işten ayrılmış(bazısı dava da açmış galiba ama neticelerini bilmiyoruz). Kendisine kasıtlı yüklenmelerden sonra arkadaşım işten ayrılmak istediğini söylediğinde kalan parası için şirketin avukatıyla görüşmesi istenmiş(avukat kendisine ödeme yapılmasını söylediği halde),uzun oyalamalardan sonra 1 ay sonra olay patron tarafından kendisine küfredilmesiyle son buldu.

Şimdi ben bu insanların hakkına hukukuna en ufak saygısı olmayan, arkadaşım gayet saygılı ve kibar bir insan olduğu için eline vurup ekmeğini alan(alabileceğini sanan) bu adama dava açması için arkadaşımı cesaretlendirmek istiyorum ve bundan sonra hiç kimsenin orada işe alınarak canının yakılmasını istemiyorum.
Bu kişiye manevi tazminat açılabilir mi, açılabilirse ne kadar talep edilebilir veya en azından bundan sonra işe alınacakları uyarabilmek için birşeyler yapılabilir mi? Hiç olmadı 260 usd için biri dava edilebilir mi? Teşekkürler....