Mesajı Okuyun
Old 23-09-2006, 12:42   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi:Jeanne D'arc
Alıntı:
Aynı şekilde online sistemleri bulunmasına rağmen; provizyon gideri alıyorlar ki bence bunun da hiçbir açıklaması yok. Eskiden şubeler arası iletişimin zor olduğu ancak faks veya telefonla provizyon bilgilerinin alındığı zamanlarda bunun ücertini alıyorlardı bunu anlarım da şu an Türkiye'nin diğer ucudaki bir şubenin tüm hesaplarını bilgisayarından online görüyorlar. Bunun bir maliyeti yok, öyleyse müşteriden alınan 25,00-YTL neyin nesi?

Sayın Jeanne D'arc ,

Ben 1987 yılında (Henüz mesleğin başındayken ) bunu kafama takmış ve kendi ödediğim parayı İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığım davayla geri almıştım.Üstelik bankalar online değildi. Ancak bir başka şehirdeki diğer şubeyi telefonla aramak zorunda kaldıkları için telefon görüşmesi masrafı hesaplanıp masraf olarak alınmıştı. Aradan yıllar geçti ve yaşadığım göç nedeniyle karar elimde yok...

Yine geçen yıl şöyle bir olay yaşadım. Kayınvalidemin kiracısı(Lüleburgaz) kiraları öderken, havale ücretinden yakınıyordu. Kayınvalidem Tekirdağ 'da oturduğu için, banka hesabı Tekirdağ'daydı...Pratik çözüm olarak Kayınvalidem adına L.Burgaz'da, kiracının işlettiği dükkanın tam karşısındaki bankaya(Yaklaşık 10 metre) bir hesap açıldı. Ama banka buna rağmen bir başkasına havale edildiği için havale ücreti almaktaymış.

Durumu bana yansıttılar, bir başka duruşma için L.Burgaz'a gittiğim bir gün, bankaya uğradım. Neticede müdüre hanımla görüştük...Bin dereden su getirdiler. En son şunu söyledim: Ben yıllar önce, bankalar online değilken bu parayı geri aldım. Şimdi çok daha kolay alırım. Üstelik her havale için sizden bir de 300 YTL(düzeltmeye kalkmayın lütfen öyle dedim) vekalet ücreti alırım. Bu davayı L.Burgaz'da duyururum. Akabinde bir sürü vekalet ücreti daha alırım dedim...

Cevap: Suat Bey kiracınız her geldiğinde beni görsün, havale ücreti almayalım.

Kararın gerekçesi ise anımsadığım kadarıyla şuydu: "Banka zaten mudisinin hesabındaki parayı kullanarak kar etmektedir.Ayrıca yapılmayan masrafın herhangi bir nam altında alınamayacağı .."

Saygılarımla