Mesajı Okuyun
Old 12-03-2014, 11:58   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Karar Eşin güveni kötüye kullanma suçu

Müvekkilim bayan kocasına karşı boşanma davası açmıştır. Taraflar 3 aydır ayrı yaşamaktadır. Evlilik birliği içerisinde alınmış olan bir araç söz konusu olup aracın ruhsatı Müvekkil üzerinedir. Esasen araç bedeli Müvekkil tarafından ödenmiştir.

Boşanma davası öncesi hayatın olağanında olduğu gibi araç ve araç anahtarı Kocada olup taraflar arasında anlaşmazlık çıkıp boşanma davası açıkldığında da onun zilyedinde kalmıştır.

Her ne kadar çeşitli vasıtalarla kocaya aracı getirmesi/iade etmesi söylenmiş ise de kişi aracı vermeyeceğini söylemekte trafiğe de çıkartmamakta nerede olduğunu da söylememektedir. Fakat araca maddi zarar verme ihtimali olmasından dolayı yedimizde muhafa altına almak istiyoruz bu noktada ne yapmamız gerekir tavsiyeleriniz nelerdir?

- Savcılığa güveni kötüye kullanmaktan şikayet edilmiş karar beklenmekte ancak Savcı eşler arasında güveni kötüye kullanma suçu yok demektedir.

-Müvekkilin borçlusu olduğu bir senet icraya konulmuş ancak alacaklılar da araca ulaşamamaktadır...

*Borçluya bir haciz ihbarnamesi göndermeyi düşünüyorum.?

*Boşanma davasının görüldüğü mahkemeden aracın teslimine dair bir tedbir kararı talep etmeyi düşünüyorum?

Fikir, görüş ve önerilerinizi bekliyorum Teşekkürler.