Mesajı Okuyun
Old 04-03-2009, 20:17   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin hangi sebeple dava açtğını bilememekle birlikte, büyük ihtimalle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma davası açmış olabileceğini düşünmekteyim.

Eşinize evlilik birliği kurulurken söylediğiniz yalan sonrası size karşı inanç ve güveninin kalmadığını, bu kusurlu davranşınız nedeni ile de evlilik hayatının çekilmez hale geldiğini, anlaşamadığınızı kanıtlaması gerekecektir.

Siz de buna karşılık olarak, evlilik birliğinin tarafınıza yüklediği sorumlulukları yerine getirdiğinizi kanıtlamalı ve eşinizi çok sevdiğinizi ve asla bu iddia dışında bir hatanızın olmadığını ispatlayabilirsiniz.

Eşler aile birliği içinde mutlaka birbirlerine dürüst davranmalıdırlar,sadık kalmalı ve yardımcı olmalıdırlar.

Üniversite okuduğunuzu söylemeniz sonrası aslında okumadığınızı anlaması ve ya başkasından duyması ya da sizin söyleminiz farklı değerlendirilebilir.

Yalanı söylediniz ve bunun üzerine pek çok yalan durum ve ortam da yaratmak zorunda kalıp kalmadığınız, yalanı sürdürmek uğruna daha başka şeyler konsunda da yalan söyleyip söylemediğniz de değerlendirilebilir.

Ama verdiğiniz örnek gibi bir boşanma davası sonuçlandığına ben şahit olmadım henüz. Yani üniversite bitirmediği halde bitirdiğini söyleyen eşin salt bu sebeple KUSURLU sayıldığına ve diğer eşin de sırf bu sebeple devamında güveninin temelinden sarsıldığına ilişkin bir karar görmedim.

Bir yandan da evlilik özel bir kurum, sevginin ve saygının esas olması gerektiği, tarafların mevkileri ve sosyal statüleri üzerine bir evlilik yapılması ne derece ahlaki bulunur o da tartışmalı.

Dediğim gibi, üniversite okuduğunuza ilişkin yalanı sürdürebilmek için çeşitli daha durumlar yarattı iseniz ve eşinizin bir şekilde zor durumda kalmasına bilerek izin verdi iseniz size kusur atfedilebilecektir.

Yine de belirttiğimiz gibi çok az rastlanılır bir durum.

YaPmanız gereken dosyanız için MUTLAKA DOĞRUDAN AVUKAT DESTEĞİ almak.

Bu kadar önem verdiğiniz bir hususta, profesyonel destek alınız.

Maddi durumunuz iyi değil ise, ve dava bulunduğunuz yerden başkA bir yerde görülmekte ise, davanın görüldüğü yer barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz. Bu konuda şu an bulunudğunuz yer barosundan da bilgi alabilirsiniz.

Saygılar.