Mesajı Okuyun
Old 06-10-2010, 17:18   #239
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Barış

‘’PLAKAM YÜZÜNDEN CEZA YİYORUM’’
CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, “06 CHP 70” plakalı özel aracına yazılan cezalardan bıktığını söyledi ve “Bana bir tane ceza yazılmış AKP’li plaka göstersinler özür dileyeceğim. Benim aracımın plakasını gören trafik polisi arkadan ceza yazıp gönderiyor’’ dedi.

AKP Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı ise kendisinin aracının AKP plakalı olduğunu ve ceza yediğini söyledi. AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, Rize Milletvekili Lütfi Çırakoğlu ile Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu da,”Hepimize geliyor” diyerek ceza yediklerini belirttiler.

Öte yandan Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, Afyon-Sandıklı yakınlarında 125 kilometre hız yaptığı gerekçesiyle plaka üzerinden trafik cezası aldı. Bunun mahkemeye başvuran Ertemur, cezasını iptal ettirdi. Mahkeme plakaya ceza yazılmaması ve ceza makbuzunun sürücüye imzalatılması gerektiğine karar verdi.

Alıntı içerisindeki kişilerin milletvekili oldukları ve burada verilen demeçlerin kendilerine ait olduğu kanısıyla yorum yapıyorum.

Gerek Sinop gerekse Antalya milletvekillerimize ait olduğu öne sürülen demeçler tüyler ürpertici. Çünkü artık normal vatandaşlar bile, arkadan ceza yazıldığında soluğu mahkemede alıp iptal yolunu tercih ederken, ülkenin yasama organının çatısı altında olup, halkın iradesini temsil eden kişilerin rağmen bu yolu tercih etmek yerine milletvekili sıfatıyla çok değerli kolluk görevlilerimizi zan altında bırakmalarını hoş göremiyorum yahut sessiz kalamıyorum. İki milletvekilimiz de karşıt eksendeki partilerde olmalarına rağmen aynı sorundan muzdarip olduklarını ifade ediyorlar ve kolluk görevlilerini zan altında bırakıyorlar. Milletvekili olmaları münasebetiyle bir çok tali hak ve ödevleri vardır bu insanların ve bu insanlar halk tarafından seçilmiş kişilerdir. Maalesef, iki tane milletvekilimizin bu yaklaşımı bende eleme sebebiyet verdi. Kendilerini yargıya davet ediyorum daha sonra da iddia ettikleri asılsız cezaların çokluğunu mahkeme kararıyla ispatlayıp ondan sonra trafik polislerini zan altında bırakmaları gerektiğini de bir kez hatırlatıyorum.

Şayet bu dediklerimi yaparlarsa trafik polisleri hakkında şartlar gerekirse görevi kötüye kullanma suçundan bile yargılama yapılabilir. Ama şu an için, bir hukukçu olarak her kim olursa olsun, insanları zan altında bırakmayı doğru bulmuyorum.

Belki bu haber doğruysa (umarım ki değildir, milletvekillerine yakışmaz bu haberin doğruluğu)çok temel sorunlarımız olduğuna bir karinedir benim nazarımda.

Esenlikler.