Mesajı Okuyun
Old 06-10-2010, 14:49   #237
Av.Barış

hakime karşı kesilen trafik cezasının itiraz-karar mercii aynı yerde hatta yan oda da bulunan hakim olunca kararın objektifliğinde pek söz edilemez.

ancak uygulamada sürekli cezalar iptal edildiğini çok gördüm. yaklaşık 2 yıl önce içişleri bakanlığı bir genelge ile ceza kesilemeyeceği tutanak tutulup, tutlan bu tutanağın HSYK'ya gönderileceği cezanın bu şekilde kesileceğini duymuştum
şimdi uygulama tamamı ile değişti.
herhalde gerekçesi hakim-savcının polisin adli yönden amiri olduğu görüldüğü, astın üste ceza kesme olanağı olmadığından böyle bir karar alındığıdır. milletvekili konusunda pek bir gerekçe bulamıyorum. zaten hangi trafik polisi cesaret edip milletvekiline ceza yazabiliyor merak ettim doğrusu.

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
TBB muhakkak ki haberdardır bu durum ve haberden ancak ben yine de haber hakkında düşüncelerini, bu konuda herhangi bir itirazları olup olmadığını, bu halin yargının 3 erki arasındaki uçurumu daha da açacağı hususundaki görüşümü kendilerine ileteceğim.

Bu kararın yargının 3 erkinin arasında bulunan uçurumu nasıl arttıracağı izlenimine nerden kapıldığınızı merak ettim. hukuka aykırı uygulamalar nasıl uçurumu arttırıyor biraz açıklar mısınız?