Mesajı Okuyun
Old 21-10-2008, 07:28   #8
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Pınar Yılmaz
Usul kitaplarında ve bir çok yargıtay kararında ıslah ile zamanaşımı itirazında bulunulamayacağı ifade edilmektedir. Eklediğiniz kararla aynı kanaatte olmadığımı belirtmek istiyorum. Benim yargıtay kararı aradığım asıl konu şu. Dava görevsiz mahkemedeyken zamanaşımı ve ya ilk itirazlarını beyan etmeyen davalı dava görevli mahkemeye gönderildikten sonra bu itirazlarını yapabilir mi? Çünkü görevsiz mahkemede ilk duruşma görülüyor ve esasa ceap süresi de geçiyor. Daha sonra dava görevli mahkemeye geçiyor. Görevli mahkemede açılan bu dava yeni bir dava olmayıp eski davanın devamı olduğuna göre ilk itiraz da bulunma hakkı kaybedilmiş olmaktadır. Bu konuda Yargıtay kararı aradım ama bulamadım maalesef. Saygılar...

Bu konuda binlerce içtihat arasında yaptığım aramada uygun bir içtihat bulamadım.

Ancak Baki Kuru haklı olarak, Hukuk Muhakemeleri Usulü Kitabının 1. cilti ve 351. sayfasında şöyle demektedir:

Görevsiz mahkemde başlamış olan savunmanın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağı görevli mahkemede de devam eder. Yani davalı, davacının rızası olmadıkça, görevsiz mahkemede yapmış olduğu savunmasını genişletemez; mesela, görevsiz mahkemede easas cevap süresinde zamanaşımı defini ileri sürmemiş olan davalı, davacının rızası olmadıkça görevli mahkemede zamanaşımı defini ileri süremez.

Bu konuda 513 nolu dipnotunda şu içtihatı göstermektedir - HGK 13.2.1963, 4/51-19-