Mesajı Okuyun
Old 25-05-2009, 16:16   #2
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.EA
Slm. Karşılıksız çekle ilgili Bankanın sorumlu olduğu miktarın tahsili için banka hakkında ilamsız takip yaptım. Ancak banka, çek hakkında ödeme yasağı (711) konulmuş olması nedeniyle itiraz etti ve takip durdu. İtirazın iptalini isteyecem. Ancak Banka 711 nedeniyle sorumlu olduğu miktarı ödemekten kurtulabilirmi. Konu hakkında bilgisi olan yada elinde yargıtay kararı bulunan meslektaşlarım varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
ödeme yasağının şartları
1-hukuken geçerli bir çekin varlığı
2-ibraz süresinin geçmemiş olması
3-çekin rıza olmaksızın elden çıkması
4-keşidecinin ödeme yasağı beyanında bulunması

sorunun cevabı olmadığını biliyorum. ancak birkaç hususu daha açık açık yazarsanız umarım cevap verenler çıkar
öncelikle çek zamanında muhatap bankaya ibraz edilmiş mi? muhatap banka ödeme yasağı bulunduğunu çekin üzerine yazmış mı? çek muhataba ibraz edildiğinde hesapta para var mıydı? (karşılıksız çek keşide etme suçu açısından önemli). hesapta para var idiyse banka bu parayı bloke etmiş mi?(hatırladığım kadarıyla bankanın böyle bir sorumluluğu var. sadece çek yaprağının karşılığı için değil, çek üzerinde yazılı miktar açısından da) bu hususları aydınlatırsanız cevabınızı umarım bulursunuz. açıkçası uzun süredir çeklerle uğraşıyorum; ama her gün yeni durumlarla karşılaşıyorum. kolay gelsin.