Mesajı Okuyun
Old 25-02-2009, 00:47   #37
emelakd

Sn. Hemocrania'nın yaşadığı sorunun bir benzerini de ben yaşıyorum. X Üniversitesinde Öğretim Görevlisi bir müvekkilim bankadan yıllar önce aldığı bir krediden dolayı yıllarca hesabından kısmen para çekildiği halde (bunun kredi taksitlerine mahsup edildiğini sanmakta) bir anda icra takibi ile karşı karşıya kalıyor ve incelediğimde kesintilerin sadece faize gittiğini yıllar sonra aynı ana para ile takibin başladığını, icra takibinin açılışından itibaren maaş hesabına (maaş hesabı da aynı banka şubesinde bulunuyor.) bloke konuluyor. Bunun hukuksal çerçevesini henüz bilemiyoruz çünkü açılan icra takiplerinde yalnızca maaşına haciz konulması için X Üniversitesi Rektörlüğüne yazılmış bir yazı var. Konuyu daha sağlıklı değerlendirmek ve meslekte yeni olduğum için daha tedbirli hareket etmek için müvekkilime bir dilekçe ile bankaya başvurmasını söyledim. Mevcut şubede bulunan maaş hesabımda bulunan paraların hangi yasal dayanak ile bloke altına alındığını ve bu paraların yine hangi yasal dayanak ile nereye aktarıldığını sorduk.Elden takip etmesini soyledim. Yazı cevabı bu cumaya kdr elimize gececegini umuyorum. Gelen cevap işimi cok daha kolaylastıracaktır gibi umuyorum. Eğer yorumlarda belirttiğiniz gibi yasal dayanağı bulunmadan ya da yapılan kredi sözleşmesinde, borçlu buna en başta sözleşme ile rıza göstermiştir şeklinde bir cevap alır isem ilk olarak gerekli yasal müdaheleyi yapacağım. Ancak manevi tazminat konusunu ben de düşündüm. Çünkü müvekkil 50 yaşlarında eşinden boşanmış üniversite çağında çocuğu bulunan bir bayan. Son 1 seneye yakındır maaşından 1 kuruş çekememiş. Ekstralar bir yere kadar idare etmiş ancak şu an ev kirasını ödeyememekte hatta durum evden atılma aşamasına kadar gelmiştir.

1-Böylesi bir durumda, üniversite gibi önemli bir kurumda hocalık yapan bu kişinin uğrayacağı hatta şu ana kadar uğradığı zarar manevi tazminat istemi için yeterli değil midir.?
2-Ya da böylesi bir dava ile uğraşan meslektaşlarım var ise elde ettikleri sonuç nedir. ?
3-Maaş hesabına, icra dosyasından yazı yazılarak bloke konlması istenmiş olsa idi İİK. göre şikayet yoluna başvurudum ama blokenin kaynağı icra takibi değil ise sözkonusu blokenin hangi yasal mevzuata göre yapıldığını açıklayan/açıklayamayan bankaya karşı alacak davası mı açmalıyım.?
4-Açacağımız dava ile birlikte talep edersek para üzerindeki blokenin kaldırılması mümkün müdür ? Yoksa dava sonucu mu beklenir.?

Şimdiden çok teşekkür ederim.