Mesajı Okuyun
Old 07-04-2012, 08:27   #13
Alsr

Alıntı:
Yazan Dr.DOGRAMACI
merhaba,

avukatlık kanununda iş akdinin devam edip etmemesi veyahut geçici işsizlik tarzı bir şeyden bahsedilmiyor. dediğiniz gibi kısmi bir ödeme dahi bence de staja engeldir. kanunda açık ve net bir şekilde ücretli olarak çalışılamayacağından bahsediyor.

diğer taraftan 657 sayılı kanunun 108md. (e) fıkrasında 5 yılını doldurmuş devlet memurlarının 1 seneyi geçmemek üzere ücretsiz izin kullanabileceği belirtilmiştir.

benim somut olayıma dönecek olursak sağlık bakanlığında devlet memuru olarak çalışan bir hekimim aynı zamanda da hukuk fakültesi okuyorum. fakülte bittiğinde devlet memurluğundan 1 sene ücretsiz izin alarak stajımı tamamlamak ve akabinde sağlık bakanlığında devlet memuru olarak devam etmeyi düşünüyorum. tabi ki bu ücretsiz izin döneminde herhangi bir ücret, ödenek vs de alamayacağım.

ücretsiz izinde tarafların borçları, hukuki statüsü hakkında tamamen haklısınız ve çok da güzel özetlemişsiniz.

ancak benim asıl merak ettiğim, avukatlık kanunu bu kadar açık ve netken uygulamada neden ücretsiz izinliyken staj yapılamayacağına dair anlamlandıramadığım bir direnç söz konusu. bu bir gerçeklik mi, mantık yürütmem mi yoksa kimseye saygısızlık etmek istemem ama sadece bir şehir efsanesi mi?

Ayrıca Sayın DOGRAMACI şunları belirtmekte de fayda görüyorum.

1136 sayılı Avukatlık Kanununda değişiklik yapılacak. Maalesef esas değişecek hususlar stajla ilgili... Staja başlamak için sınav şartı geliyor 70 puan ve üzerini almanız lazım sınavdan, bu da kafi değil staj yapacağınız baronun stajyer kontenjanının uygun olması da gerekli. Aksi halde sıraya gireceksiniz yada en yakın baroya yönlendirileceksiniz. Staj süresi ise iki yıla çıkacak.Bu hususlar metinde yeralmış.

Yani yapılacak olan yeni kanunla devlet memurlarına yönelik bir madde eklenmediği takdirde, ücretsiz izin alarak staj yapmanız da mümkün olmayacak( staj süresi 2 yıl olacağı için). Ve sanırım bazı devlet memurları bu sorunun çözülmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunmaktalar, bilginize...