Mesajı Okuyun
Old 11-10-2006, 22:34   #5
Av. Muhammet Aygün

Varsayılan Ll.m

Sayın Erkut,

İngilterede masterlik yapacaksan Sayın Işıl Yılmaz'ın belirttiği gibi Les sınavına girmeniz gerekmiyor. Ancak İngiltereninde kendine göre bazı koşulları var. Bunlar;

1) İyi bir derecede İngilizce bilmen gerekiyor, bunu da ıspat etmek için İngiliz elçiliğinin her ay iki defe sınav düzenlediği IELTS (International English Language Test System) sınavına katılarak en azından 6.0 almak gerekiyor. Ancak 6.0 bazı okullar için yeterli kabul edilmiyor. Bunu en sağlıklı öğrenmek istiyorsan İngilterede hangi okuldan ilgileniyorsan o okulun sitesine girerek öğrenebilirsin ancak Lisans ile Yüksek Lisans programları arasında farklılık olabilir. Kısacası okul gerekli gördüğü IELTS puanını almak zorundasın.

2) En az 3.00 derece ile mezun olman gerekiyor. Tabi bu derece ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.

3) Okul başvuru formunu göderirken iki öğretim üyesinden (bu öğretim üyeleri sana ders vermiş olması gerekir) veya bir yerde çalışıyorsan iş yerinde ki yetkili kişilerden bir tanesinin ve en az da bir öğretim üyesinin referansını ingilizce ve yazılı olarak alarak göndermen gerekiyor.

4) Son olarakta onlar için en önemlisi olan para.

Yukarıda yazdıklarımın hepsi olmak zorundadır.