Mesajı Okuyun
Old 08-09-2006, 23:48   #3
Gülşen

Merhaba sayın Sehper,

genel işlem koşulları ile ilgili olarak internet aracılığı ile haber kanalları da dahil olmak üzere çeşitli kaynakları tarayarak yaptığım araştırmada mümkün olduğunca özet ve anlaşılabilir bilgiler vermeye çalıştım.Gereksiz tekrarlardan kaçınmak amacıyla sadece gerekli gördüğüm noktalarda izahata yer verdim.Genel işlem koşulları başlıbaşına derin bir konu ve hertürlü detaya yer vermem halinde araştırmamın salt bir kaynak aktarımından öteye gidemeyeceğini düşünüyorum.Henüz öğrenci olmam sebebiyle taktir edersinizki genel işlem koşulları hakkında uygulamaya ilişkin pek fazla örnek aktarmam mümkün olamayacak.Ancak bu konuda tecrübeli avukat büyüklerimiz bizimle bilgi ve tecrübelerini paylaştıkları taktirde üzerinde yorum yapıp genişleteceğimiz ve bu sayede de daha net görülebilecek bir konu başlığına sahip olacağımızı düşünüyorum.Borçlar kanunu tasarısında yeralan genel işlem koşullarına ilişkin düzenlemelerde eksik bulduğum husus, "yazılmamış sayılma"ya ilişkin maddedir.Genel işlem şartlarını içeren sözleşmelere bakılacak olursa, bu tür sözleşmelerin tüketicinin kafasını karıştıracak derecede çok fazla hükme yer verdiği görülür.Sözleşmeyi eline alan tüketicinin sayfalarca maddeyi okuması düşünülemez.Bu şekilde, tüketicinin kafasını karıştıracak nitelikte çok fazla hükme yer veren sözleşmelerin de yazılmamış sayılması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla