Mesajı Okuyun
Old 06-04-2008, 10:48   #5
hukukişçisi

Özge Hanım,
Öncelikle şunu belirteyim kesinlikle kimseyi kırmak, üzmek veya ukalalık etmek gibi bir niyetim yok. Ama takdir edersiniz ki sizin için belki 5-10 dakika üzerine düşünülecek bir mesele olan bir soru benim bundan sonraki hayatımın yönünü belirleyecek.

Sadakat ve sır saklama yükümlülüğünün devam etmesinin iş ilişkisinin devamı şeklinde bir yorum doğurabileceğini söylemek mantıksız. Bunlar asli değil tali edim yükümlülükleri ve özellikle nitelik itibariyle stajın devamına engel yükümlülükler değil. Staja devam ederken bu yükümlülüklerimi sürdürebilirim. Gebelik ile ilgili hüküm ve ücretsiz izne mahsup edilemeyeğine ilişkin hükmün konuyla ilgisini de anlamış değilim.

İzinden sonra iş ilişkisinin devam edeceğine gelince; bunu yasaklayan avukatlık kanununda bir hüküm yok. Avukatlık Kanunu avukatlık ile birleşmeyen hizmeti "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez." olarak tanımlıyor. Yani burada aranan kriter ücret ödenmesi. Ücretsiz izin esnasında da ücret ödenmesi söz konusu değil. Ayrıca bir önceki mesajımda da söylediğim gibi ruhsat ile staj arasında fark var. Mesleği yapacak kişiye verilecek ruhsattan önce onun istifa etmesini arayabilirsin ama mesleği yapmak için gerekli eğitim dönemini tamamlamayı isteyen kişiden istifa etmesini aramak abes kaçar.

Geçen mesajımda da söylediğim gibi bu konuda bilgisi olan veya aynı dertten muzdarip hukukçulardan yorum ve desteklerini bekliyorum. (Tabi ki kastım sadece benim gibi düşünenler değil, sağlam bir dayanak ile haksız olduğumu gösterebilecek kişiye de minnettar olurum.)

Şimdiden teşekkürler.